تبلیغات
راه روشن - عدالت خداوند، حوادث تلخ مانند زلزله، سیل و...
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

سؤال: گفته می شود این دنیا  نظام سبب ومسببی است كه خداوند در آن دخالتی نمیكند؛ خوب وقتی یك شری مثل زلزله اتفاق می افتد كه به دست خود انسان نیست؟وقتی یك اتفاقی می افتد كه به قول معروف چوب خشك وتر با هم میسوزد این با عدالت خداوند تناقض ندارد؟

پاسخ :

پاسخ: براى روشن شدن حقیقت امر، با استفاده از آیات و روایات و سخن بزرگان، پاسخ را در چند بخش بیان مى نمائیم:

الف) برخى بلاها و مصائب آثار و نتیجه اعمال خود انسان هاست، از این رو نسبت به برخى مردم مى توان گفت كه آن ها خود باعث فرو فرستادن بلا از جانب خداوند هستند به این معنى كه در طول زندگى لغزش هایى از آن ها سر مى زند كه مستوجب تنبیه است و خداوند به خاطر رحمتش عذاب آن ها را در قالب بلا و در این دنیا فرو مى فرستد و عذاب آن ها را به آخرت محوّل نمى كند و به این وسیله آن ها را از آلودگى پاك كرده و آماده متنعّم شدن از نعمت هاى اخروى مى گرداند.


در حدیثى از امام صادق(ع) نقل شده كه فرمودند: «انّ العبد اذا كثرت ذنوبه و لم یكن عنده من العمل ما یكفرها ابتلأه بالحزن لیكفرها;[1] هنگامى كه بنده اى گناهانش افزون شود و اعمالى كه آن را جبران كند نداشته باشد خداوند او را گرفتار اندوه مى كند تا گناهانش را پاك كند.»

ب) نسبى بودن بلا و نعمت: مصیبت ها و بلاها از جانب خداوند نعمت اند، همان گونه كه نعمت هاى ظاهرى نعمت اند، به این معنى كه خداوند نعمت ها و در مقابل سختى ها را بر انسان فرو فرستاده و این ها در واقع وسیله اند براى تعالى انسان، پس آن چه از جانب خداوند به انسان مى رسد خیر است و موجب ترقى و كمال انسان است، ولى ممكن است برخى انسان ها با اختیار خود از این وسائل زمینه تكامل و تعالى خود را فراهم كنند. پس این وسائل براى آن ها نعمت خواهد بود، خواه به شكل بلا و مصیبت باشد و خواه به شكل نعمت و رفاه، و ممكن است برخى دیگر از این ابزار هدایت درست استفاده نكنند كه در این صورت این ابزار براى آن ها بلا و نقمت خواهد بود، خواه به شكل مصیبت و بلا باشد و خواه در قالب رفاه و آسایش دنیوى باشد.[2] پس در هر شرائط نقش اساسى و تعیین كننده را انسان بازى مى كند و عكس العمل انسان در برابر آن ها، نعمت یا نقمت بودن را معین مى كند، از این رو ممكن است آن چه به انسان مى رسد در قالب بلا و سختى ظهور كند ولى انسان با عكس العمل مناسب به نحو مطلوبى از آن استفاده كند و به تعالى روح خود بپردازد.

شهید مطهرى در این باره مى گوید: از این نكته نباید غفلت ورزید كه مصائب وقتى نعمت هستند كه انسان از آن ها بهره بردارى كند و با صبر و استقامت و مواجهه با دشوارى هایى كه مصائب تولید مى كنند روح خود را كمال بخشد، امّا اگر انسان در برابر سختى ها فرار را انتخاب كند و ناله و شكوه سر دهد، در این صورت بلا از براى او واقعاً بلاست.»[3]

د) فوائد بلاها: آن چه گفتار گذشته را تأیید مى سازد و فلسفه نزول بلا را براى مؤمنین و اولیاء الهى آشكار مى كند، لطف و نعمت پنهان و پوشیده شده در چهره بلا و گرفتارى است، بلاها هر چند به ظاهر سختى و محنتند ولى آثار و فوائدى دارند كه آن ها را در ردیف برترین نعمت هاى الهى قرار مى دهد، از این رو در ادامه به ذكر پاره اى از فوائد آن ها اشاره مى كنیم:

1. یكى از فوائد بلاها خارج كردن تكبّر و غرور از قلوب انسان ها و جایگزین نمودن تذلّل و تواضع در جانهاست.[4]انسان در طول زندگى خود شاهد تضاد و جنگ دو بعد جسمانى و روحانى خویش است، و مصائب با نشان دادن ذلّت و فقر انسان به او، او را در این جنگ یارى مى رساند و زمینه پیروزى بُعد روحانى بر بُعد جسمانى و شهوانى را فراهم مى كند.

2. بلاء وسیله تذكّر و یادآورى: انسان همچون مسافرى است كه در مسیر زندگى خود در حركت است و اگر در طول مسیر همیشه در رفاه و آسایش باشد ممكن است غفلت بر او چیره شود و او را از مسیر اصلى و هدف نهایى باز دارد از این رو خداوند كه أرحم الراحمین و از همگان نسبت به انسان مهربان تر است زنگ بیدار باش را براى انسان در قالب بلا و سختى به صدا در مى آورد و انسان را از عواقب خطرناك ضلالت و گمراهى باخبر مى سازد. خداوند متعال مى فرماید: «وَلَقَدْ أَخَذْنَآءَالَ فِرْعَوْنَ بِالسِّنِینَ وَنَقْص مِّنَ الثَّمَرَ تِ لَعَلَّهُمْ یَذَّكَّرُونَ ;[5] و ما نزدیكان و قوم فرعون را به خشكسالى و كمبود میوه ها گرفتار كردیم شاید متذكّر گردند.»

همچنین امیر مؤمنان على(ع) مى فرماید: «انَّ اللّه یبتلى عبادَهُ عند الأَعمال السَیِّئة بنقص الثمرات و حبسِ البركات و اءغلاقِ خزائِنِ الخَیْرات لیستوبَ تائبٌ و یُقْطِعَ مُقْطِعٌ وَ یَتَذَكَّرَ متذكِّرٌ;[6] خداوند بندگان خویش را به هنگامى كه كارهاى بد انجام مى دهند با كمبود میوه ها و جلوگیرى از نزول بركات و بستن در گنج هاى خیرات به روى آنان آزمایش مى كند.»

3. سختى باعث تكامل: بلاها و سختى ها زمینه ساز سعادت و كمال هستند و به تعبیر استاد مطهرى «بدى ها ما در خوبى ها و زائیده آن ها هستند.»[7] و در منطق عقل و شرع سختى ها انسان را آبدیده مى كنند و او را به آسایش و سعادت مى رسانند و نیروهاى بالقوّه او را در مسیر پیشرفت و تكامل به فعلیت مى رسانند «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا;[8] همانا به همراه هر سختى آسایش و راحتى است.» آرى اگر انسان در ناز و نعمت و آسایش به سر ببرد نمى توان توقع داشت كه سخت كوش و توانمند شود چرا كه اگر شخصى مى خواهد فنّ شناگرى را یاد بگیرد تا سختى و مرارت فرو رفتن هاى مكرّر در آب را لمس نكند شناگر خوبى نخواهد شد. امیرمؤمنان على(ع) در فرازى از سخنان خود مى فرمایند: «درختان بیابانى (كه از مراقبت و رسیدگى باغبان محرومند) چوب محكم تر و دوام بیشترى دارند درختان باغتان (كه دائماً مراقبت شده اند) نازك پوست و بى دوام ترند.»[9]

4. شناخته شدن صابرین: خداوند متعال مى فرماید: «وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَـهِدِینَ مِنكُمْ وَالصَّـبِرِینَ وَ نَبْلُوَاْ أَخْبَارَكُمْ ;[10] ما همه شما را قطعاً آزمایش مى كنیم تا معلوم شود مجاهدان واقعى و صابران از میان شما كیانند؟ و اخبار شما را بیازمائیم.»

البته ذكر این نكته لازم است كه این آزمایش ها براى علم پیدا كردن خداوند نیست چرا كه خداوند بر همه چیز عالم است، بلكه براى آشكار شدن چهره انسان ها براى خودشان و دیگران است تا در روز قیامت حجّت و دلیل بر همگان تمام باشد. در حدیثى از امام رضا(ع) نقل شده كه در مورد قول خداوند «لِیَبْلُوَكُمْ أَیُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً;[11] تا بیازماید كه كدامین یك از شما نیكوكارترید.» فرمودند: خداوند بندگانش را خلق كرد تا آن ها را بواسطه تكلیف كردن طاعت و عبادتش، آزمایش كند، ولى نه براى تجربه و علم پیدا كردن، چرا كه خداوند پیوسته عالم به هر چیز است.»[12]

ج. ین سؤال كه چرا خداوند بلا مى فرستد تا خشک و تر بسوزند، ناشى از محدودنگرى عدّه اى از انسان ها است كه تصوّر مى كنند عالم محدود به همین دنیا است و لذا به مجرّد وارد آمدن سختى و مشكلات داد سخن در مى دهند كه چرا انسان هاى بیگناه دچار این سختى ها و مصائب مى شوند ولى اگر به فلسفه بلاها اطلاع كافى پیدا كنند و بدانند كه صبر و استقامت در برابر مصائب چه میزان اجر و ثواب اخروى به دنبال دارد دیگر چنین پرسشى به ذهن آنان خطور نخواهد كرد. خداوند متعال مى فرماید: «وَبَشِّرِ الصَّـبِرِینَ ( 5 ) الَّذِینَ إِذَآ أَصَـبَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّـآ إِلَیْهِ رَ جِعُونَ ( 6 ) أُوْلَـلـِكَ عَلَیْهِمْ صَلَوَ تٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُوْلَـلـِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ;[13] و بشارت ده به استقامت كنندگان، كسانى كه هرگاه مصیبتى به آن ها رسد مى گویند: ما از آن خدا هستیم و به سوى او باز مى گردیم، این ها همان ها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آن ها هدایت یافتگان هستند.»

اجر و پاداش اخروى: بدیهى است كه خداوند به كسى ظلم نمى كند «وَأَنَّ اللَّهَ لَیْسَ بِظَلاَّم لِّلْعَبِیدِ;[14] و خداوند هرگز به بندگان ظلم نمى كند.» و در كتب كلامى و اعتقادى تحت عنوان «اعواض الآلام; عوض هاى سختى ها و رنج ها» بیان شده كه سختى ها و مصائبى كه از جانب خداوند به انسان ها مى سد در آخرت جبران مى شود. گذشته از این مطلب صبر و استقامت در برابر شدائد و مصائب و پیمودن راه سعادت و تكامل در شرائط سخت و دشوار، أجر و پاداش اخروى بسیارى را نصیب انسان خواهد نمود، چنان كه در روایتى نقل شده كه روزى عبداللّه بن ابى یعفور نزد امام صادق(ع) به شكوه و گلایه پرداخت كه من همیشه در سختى و بیمارى به سر مى برم، امام(ع) در جواب فرمودند: «لو یعلم المؤمن من ماله من الأجر فى المصائب لتمنّى أنّه قرض بالمقاریض;[15] اگر شخص مؤمن بداند كه پایدارى در برابر مصائب و سختى ها چه اندازه اجر و ثواب دارد آروز مى كند كه بدن او با قیچى قطعه قطعه شود»

پس روشن است كه عالم، مجموعه ایست از دنیا و آخرت و سهم دنیا نسبت به آخرت آن قدر كوتاه و ناچیز است كه قابل مقایسه نیست،[16] حال اگر نعمت ها و آسایش مؤمنین در آخرت را در نظر بگیریم به راحتى حكم مى كنیم كه این بلاها در مقابل نعمت هاى اخروى هیچ است.[17] براى نمونه شخصى براى قبول شدن در كنكور دقت زیادى صرف مى كند و سختى زیادى را تحمّل مى كند، ولى این وقت و این سختى با توجه به سربلند شدن در امتحان و تغییر سرنوشت زندگى او دیگر فوائد آن، بسیار ناچیز است.[1]. اصول كافى، كلینى، دارالكتب الاسلامیّه، ج 2، ص 444.

[2]. ر.ك به مجموعه آثار، مرتضى مطهرى، صدرا، ج 1، ص 183.

[3]. مجموعه آثار، همان

[4]. نهج البلاغة، خطبه 238.

[5]. اعراف، 30.

[6]. نهج البلاغه، خطبه 143.

[7]. مجموعه آثار، همان، ص 174.

[8]. انشراح، 5.

[9]. نهج البلاغه، نامه 45.

[10]. محمد، 31.

[11]. ملك، 2.

[12]. التوحید، شیخ صدوق، جامعه مدرسین، ص 320، ح 2، و بحارالانوار، همان، ج 4، ص 80.

[13]. بقره، 155ـ157.

[14]. حج، 10.

[15]. اصول كافى، همان، ص 255، و بحارالأنوار، مجلسى، ج 64، ص 212.

[16]. ر. ك به نهج البلاغه، خطبه 32.

[17]. «قُلْ مَتَـعُ الدُّنْیَا قَلِیلٌ وَالاَْخِرَةُ خَیْرٌ لِّمَنِ اتَّقَى; بگو: سرمایه زندگى دنا ناچیز است و سراى آخرت براى كسى كه پرهیزگار باشد بهتر است.» نساء، 77.

نوع مطلب :
برچسب ها : زلزله، عدالت خداوند، فوائد بلاها، آزمایش، امتحان،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:08 ب.ظ

Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for providing this info.
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:42 ب.ظ
スーパーコピーブランド時計レディースとメンズ激安通販専門店!
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:42 ب.ظ
スーパーコピー時計
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:42 ب.ظ
ブランド財布
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:41 ب.ظ
ブランド時計コピーN級品激安通販専門店
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:41 ب.ظ
ブランド財布コピー
شنبه 31 فروردین 1398 03:15 ق.ظ
超レアブランド時計コピー、スーパーコピー、入荷困難のコピー ブランドがどこよりも逸早く新入荷し
شنبه 31 فروردین 1398 03:13 ق.ظ
ブランド コピー 代引き 安心 , ブランド 激安 代引き , ブランド 腕時計
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 06:26 ب.ظ
Very good website you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked
about in this article? I'd really love to be a part
of community where I can get feed-back from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Bless you!
شنبه 18 فروردین 1397 05:56 ق.ظ

You actually said that superbly!
comprar cialis 10 espa241a we choice cialis pfizer india click here take cialis cialis 200 dollar savings card cialis cost we recommend cheapest cialis cialis 50 mg soft tab cialis tadalafil overnight cialis tadalafil cialis generico online
شنبه 4 فروردین 1397 04:46 ق.ظ

Thank you. I appreciate it!
wow cialis 20 look here cialis order on line buy cialis online nz cialis venta a domicilio legalidad de comprar cialis cialis 30 day trial coupon we use it cialis online store we like it safe cheap cialis the best site cialis tablets achat cialis en itali
دوشنبه 28 اسفند 1396 10:12 ق.ظ

With thanks. I enjoy it.
generic cialis review uk cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations cialis price in bangalore dose size of cialis we choice free trial of cialis generic cialis tadalafil click here to buy cialis cialis therapie
دوشنبه 22 آبان 1396 01:40 ب.ظ
خوب بود به وبلاگ منم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه