تبلیغات
راه روشن - فضایل و كرامات امام زمان
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani

گوشه ای از فضایل و كرامات امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)را بیان كنید؟

امام زمان(ع) فرزند امام حسن عسگری ـ علیهم السّلام ـمی باشد كه اكنون در غیبت كبری به سر میبرد وحجت خدا بر بندگان در زمین میباشد كه در ذیل به برخی از فضائل و كرامات ایشان اشاره میشود:

الف: فضایل:

1. آن حضرت دارای بهترین و شریف ترین نسب هاست .از طرف مادر به وصی حضرت عیسی(ع)، شمعون و از طرف پدر به پیامبر خاتم حضرت محمد ( صلّی الله علیه و آله ) منسوب میباشد.

2. از فضایل دیگر آن حضرت اینكه: آن حضرت را در روز ولادتش به سرا پرده عرش بردند و از جانب خداوند به او خطاب شد: مرحبا به تو ای بنده من! برای نصرت دین واظهار امر من و هدایت بندگان من خواهی بود و من قسم خوردم بخاطر تو بیامرزم بندگان گناهكار را و به خاطر تو گناهكاران را عذاب كنم (معیار رحمت و خشم خدائی).(1)

 3. امام زمان (عج) بنا به تصریح 48 حدیث همنام و هم كنیه پیامبر اسلام ( صلّی الله علیه و آله ) و همچنین شبیهترین مردم به آن حضرت میباشد و بركات زمین و آسمان در عصر آن حضرت فراوان میشود.(2)

 4. آیات متعددی از قرآن كریم در رابطه با آن حضرت نازل شده(3) از جمله ایه 55 سوره نور كه میفرماید: و خدا به كسانی كه از شما ایمان آورد و نیكوكار گردد وعده فرمود كه (در ظهور امام زمان (عج)) در زمین خلافت دهد چنانكه امم صالح پیامبران گذشته جانشین پیشینیان خود شدند و دین پسندیده آنان را بر همه ادیان تمكین عطا كند و به همه مؤمنان پس از خوف و اندیشه از دشمنان ایمنی كامل دهد كه مرا به یگانگی بیهیچ شائبه شرك و ریا پرستش كنند و بعد از آن هر كه كافر شود به حقیقت همان فاسقان تبهكارند.(4) همچنین آیه 5 سوره قصص كه میفرماید: ما اراده كردیم كه بر آن طایفه ضعیف ذلیل در آن سرزمین منت گذارده و آنها را پیشوایان خلق قرار دهیم و وارث ملك و جانشین فرعونیان گردانیم.(5)

 ب: كرامات:

1. نقل است كه حكیمه خاتون ،عمه امام حسن عسگری(ع) گفت: وقت ولادت امام زمان (عج) سوره توحید، قدر و آیة الكرسی را بر نرجس خاتون قرائت میكردم، نوزاد هنوز به دنیا نیامده بود و در شكم مادرش بود كه شنیدم بعد از خواندن من سورههای مذكور را قرائت نمود و بعد از تولد روبه قبله و در حال سجده پدرش او را برداشت و گفت: به اذن خدا قرآن بخوان و نوزاد آیات 5 و 6 سوره قصص را قرائت نمود و صلوات بر محمد و علی و فاطمه و تكتك ائمه فرستاد و در بازوی راستش نوشته شده بود:(6) جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقاً(7) یعنی حق آمد و باطل رفت بدرستیكه باطل از بین رفتنی است.

 2. نصیر خادم امام حسن عسگری(ع) نقل میكند: روزی خدمت امام (ع) وارد شدم و حضرت حجت در گهواره بود و شنیدم كه میگفت: من آخرین وصی پیامبر(ص) هستم و توسط من خداوند بلا را از خاندان من و شیعیان من دفع میكند.(8)

3. از محمد بن ابراهیم بن مهزیار نقل است كه گفت: بعد از رحلت امام حسن عسگری (ع ) در شناخت امام بعدی به شك افتادم و نزد پدرم اموال (وجوهات) فراوانی بود و پدرم آنها را برداشته راهی عراق شد و من هم همراهش بودم كه در بین راه پدرم از دنیا رفت و مرا سفارش كرد كه اموال را به صاحبش برسانم. من با خود گفتم میروم بغداد و كسی را خبر نمیكنم اگر امام بحق را شناختم اموال را تحویل میدهم و اگر نشناختم خودم اموال را صرف خوش گذرانی میكنم و با این نیت وارد بغداد شدم و خانهای كرایه كردم بعد از چند روز ناگاه فرستادهای دیدم كه با خود نامهای همراه خود آورد و تحویلم داد آن را باز كرده خواندم نوشته بود: ای محمد همراه تو این مقدار از اموال ما وجود دارد و آدرس دقیق آنها را نوشته بود و حتی از قصد و نظر من هم خبر داده بود آنچه را هم نمیدانستم برای من نوشته بود. پس از آن اموال را تسلیم نموده و با حال اندوه و غم چند روزی را در بغداد سپری كردم تا اینكه فرستادهای آمد و نامهای به من داد كه در آن نوشته بود: ما تو را جانشین پدرت نمودیم و تو را وكیل در اموال خود نمودیم سپس من هم حمد خدا را گفتم و به ولایت خود برگشتم.(9)
4. مردی از اهالی عراق اموال فراوانی خدمت امام زمان (عج) برد، حضرت قسمتی از آن را برگرداند و فرمود: حق اقوام خود را از آن جدا كرده و پرداخت كن و من هم از بدهی خود نسبت به پسر عموهایم چیزی به كسی نگفته بودم وقتی كه مال را مشاهده كردم دیدم همان مقدار است كه از اموال پسر عموهایم همراه من بود.
(10)
5. از ابوعلی بغدادی نقل است كه گفت: من در بخارا بودم شخصی بنام «جاوشیر» ده قطعه طلا به من داد تا آنها را خدمت حسین بن روح. نائب امام، در بغداد برسانم در بین راه یكی از طلاها گم شد و من متوجه نشدم ولی بعد از ورود به بغداد وقتی كه خواستم طلاها را آماده كنم تا به خدمت نائب امام بدهم متوجه شدم كه یكی از طلاها گم شده است از پول خودم شبیه آن قطعه را خریدم و به ضمیمه طلاهای دیگر خدمت حسین بن روح بردم و همه را تحویل دادم ولی وی همان سكهای را كه خودم خریده بودم به من برگرداند و گفت: سكهای كه گم كرده بودی به دست ما رسید.
(11)

                                          مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. میرزا حسین طبرسی نوری، نجم الثاقب، قم، جمكران، 1375، ص 143،
2. لطف الله صافی گلپایگانی، امامت و مهدویت، قم، انتشارات حضرت معصومه(س)، 1377، ج 3 ، ص 66.
3. نعمانی، الغیبة، تحقیق: علی اكبر غفاری، تهران، مكتبه صدوق ص 240.
4. سوره نور.ایه :55.
5. سوره قصص، آیه :5.
6. علی بن یونس عاملی، الصراط المستقیم، تحقیق: محمد باقر بهبودی، مكتبة الحیدریه، ج 2، ص 209.
7. سوره اسراء : 81.
8. عاملی پیشین، ص 210.
9. كلینی، اصول كافی، ترجمه سید جواد مصطفوی، تهران، انتشارات مجد، ج 2، ص 459ومفید، الارشاد، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ج2، ص489.
10. همان، ص 457.
11. شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، قم انتشارات هجرت، 1373، ج 2، ص 798.

نوع مطلب : سیمای امام زمان علیه السلام، 
برچسب ها : فضایل و كرامات امام زمان، غیبت كبری، وصی حضرت عیسی، حكیمه خاتون، جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقاً،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:56 ب.ظ
Why viewers still use to read news papers when in this technological globe everything is presented on web?
شنبه 14 مرداد 1396 11:05 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!
جمعه 6 مرداد 1396 09:15 ب.ظ
magnificent issues altogether, you simply won a emblem new reader.
What might you recommend in regards to your post that you just
made some days in the past? Any positive?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه