تبلیغات
راه روشن - یاران امام زمان علیه السلام
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

سؤال: آیا 313 یار امام زمان ـ علیه السلام ـ همگی در زمان حضور زنده اند یا افراد صالح خاصی زنده می شوند؟

در ابتداء ذکر این مطلب ضروری به نظر می رسد که میان اصحاب و انصار امام زمان ـ علیه السلام ـ فرق است.

اصحاب حضرت همان یاران خاص اویند که دارای توانائی ها، کارائی ها، آگاهی ها، صلاحیت ها و ایمان و تقوای فوق العاده هستند و در جهت سامان بخشیدن به نیروهای طرفدار حق نقش مهمی را ایفاء می نمایند. همانهایی هستند که امام صادق ـ علیه السلام ـ از آنان تعبیر به «حکّام الله فی ارضه، حاکمان خدا در زمین»[1] نموده است.

امّا انصار حضرت را مردم پاکباخته و با ایمان و شایسته کرداری تشکیل می دهند که با قیام امام ـ علیه السلام ـ از مکه، به تدریج به لشکر او می پیوندند و با همه وجود در خدمت اجرای برنامه های اصلاحی آن حضرت قرار می گیرند و تا محو ظلم و ستم با ستمکاران پیکار می نمایند.

به بیان دیگر انصار حضرت توده مؤمنان و رهروان او هستند امّا اصحاب امام زمان ـ علیه السلام ـ مسئولیت های سنگینی را در حکومت جهانی حضرت بر دوش دارند و همان هایی هستند که روایات بسیاری از آنان تمجید نموده و آیاتی از قرآن بر آنان تطبیق شده است.

قندوزی در تفسیر آیه «و لئن أخرّنا عنهم العذاب الی امة معدودة» از امام باقر ـ علیه السلام ـ و امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل کرده که فرموده اند: همانا امت معدوده 313 نفر از اصحاب مهدی ـ علیه السلام ـ در آخر الزمان هستند همانند عدد اهل بدر، اینان در یک ساعت اجتماع می کنند.[2]

امام علی ـ علیه السلام ـ در توصیف اصحاب مهدی ـ علیه السلام ـ فرموده است: «لم یسبقهم الاّولون و لا یدرکهم الآخرون» آنان از نظر شایستگی ها بر اوج رفیعی هستند نه از نسل های گذشته کسی بر آنان پیشی گرفته است و نه از آیندگان کسی به مقام والای آنان می رسد».[3]

اصحاب خاص امام زمان ـ علیه السلام ـ از مناطق و اقوام مختلف هستند که هنگام ظهور خدمت حضرت مشرف و گرد شمع وجودش جمع می شوند.

جابر جعفی از امام باقر ـ علیه السلام ـ روایت نموده است که حضرت فرموده است «یبایع القائم بین الرکن و المقام ثلاث مأته و نیف عدة اهل بدر فیهم النجباء من اهل مصر و الابدال من اهل الشام و الاخبار من اهل العراق فیقیم ما شاء الله أن یقیم.

بین رکن و مقام سیصد و اندی به عدد اهل بدر با قائم ـ علیه السلام ـ بیعت خواهند کرد در میان آن ها نجیبانی از اهل مصر و ابدالی از اهل شام و اخباری از اهل عراق وجود دارند آنگاه دین را تا زمانی که خدا بخواهد بر پا خواهند داشت».[4]

در برخی از روایات به اسامی بعضی از اصحاب امام زمان ـ علیه السلام ـ و اسامی مناطق شان تصریح شده است.[5]

که به جهت اختصار از ذکر تفصیلی آن صرف نظر می شود.

امّا این که اصحاب حضرت یعنی همان 313 نفر همه در زمان ظهور حضرت زنده هستند و یا برخی آنان از اموات و رجعت کنندگانی هستند که به فرمان خدا زنده شده و برخی دیگر از زنده ها هستند؟ از روایات چیزی فهمیده نمی شود و به روایتی دست نیافته ایم که دلالت داشته باشد در میان اصحاب امام زمان ـ علیه السلام ـ کسانی هستند که رجعت نموده و به دنیا برگشته اند و یا همه آنان در زمان ظهور حضرت زنده هستند.

البته در برخی از روایات اشاره ای به این مطلب شده است که ذکر خواهد شد لکن دلالت ندارد بر این معنی که کسانی که رجعت کرده اند و حتی از طرف حضرت حجت ـ علیه السلام ـ در حکومت جهانی ایشان مسئولیت دارند؛ جزء همان 313 نفر هستند که در مکه گرد شمع وجود امام شان حلقه می زنند. برخی از این روایات عبارتند از:

امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرمایند: «از پشت کوفه (نجف) 27 مرد برای یاری مهدی از قبرهای شان خارج می شوند که 15 نفر آنان از قوم موسی ـ علیه السلام ـ است آنانی که هدایت شدند و بر اساس حق عمل کردند و 7 نفر از اصحاف کهف و یوشع بن نون و سلمان و ابودجانه انصاری و مقداد و مالک اشتر می باشند اینها همه در پیشگاه مهدی ـ علیه السلام ـ مشغول حکم رانی هستند.[6]

و نیز امام صادق ـ علیه السلام ـ در مورد مفضل ابن عمر که از اصحاب خاص حضرت می باشد می فرماید: «یا مفضل انت و اربعة و اربعون رجلا تحشرون مع القائم أنت علی یمین القائم تأمرو تنهی و الناس اذ ذاک اطوع لک منهم الیوم، تو همراه 44 نفر در هنگام ظهور مهدی ـ علیه السلام ـ دوباره زنده می شوی و جزء افراد ویژه مهدی ـ علیه السلام ـ خواهی بود که مرتب فرمان صادر می کنی و مردم در آن روز بهتر از امروز از تو تبعیت می کنند.[7]

این گونه روایات دلالت دارند که در زمان ظهور عده ای رجعت می کنند ولی آیا جزء همان 313 نفر هست یا نه؟ چیزی از آن فهمیده نمی شود و روایات نسبت به این جهت ساکت هستند و این که برخی از رجعت کننده ها از طرف حضرت در حکومت جهانی حضرت مسئولیتی را به عهده دارند، دلیل نمی شود که جزء همان 313 نفر باشند زیرا یکی از کسانی که بدون تردید در حکومت حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ به عنوان وزیر حضرت نقش ایفاء می کند حضرت مسیح بن مریم است ولی ایشان بر اساس روایات فراوانی بعد از این که امام زمان ـ علیه السلام ـ قیامش را آغاز کرده است، در دروازه شهر «لُد» در فلسطین از آسمان به زمین فرود می آید.

و به امام زمان ـ علیه السلام ـ اقتدا می نماید و پشت سر حضرت نماز می خواند و وقتی امام مهدی ـ علیه السلام ـ می فرماید «ای پیامبر خدا شما برای ما نماز جماعت بخوانید» حضرت مسیح پاسخ می دهد «نه هرگز! شما باید نماز را بخوانید و همگی به شما باید اقتدا نمایند چرا که شما بنده شایسته خدا و حجت او هستید.[8]

در ادامه همین روایت حضرت مسیح می فرماید: من به عنوان وزیر فرستاده شده ام نه امیر و فرمانروا.

مطابق این روایت حضرت عیسی روح الله وزیر حضرت امام زمان ـ علیه السلام ـ می باشد و در سمت وزارت انجام وظیفه می نماید ولی در عین حال از جمله 313 نفری نیست که در مکه با امام زمان بیعت می نماید.

بنابراین نمی توان با قاطعیت اذعان نمود که در میان 313 نفر اصحاب امام زمان ـ علیه السلام ـ کسی یا کسانی رجعت نموده و در ردیف یاران امام زمان ـ علیه السلام ـ قرار گرفته همان طوری که نمی توان گفت چنین کسانی در میان 313 نفر وجود ندارند.                                                                                                                                                           مرکز مطالعات حوزه علمیه قم.


[1]. مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، بیروت، موسسه الوفاء 1404ق، ج52، ص326؛ شیخ طوسی، الغیبة، ص284.

[2]. قزوینی، سید محمد کاظم، امام مهدی از ولادت تا ظهور، ترجمه و تحقیق کرمی حسینی، قم، انتشارات الهادی، ص608.

[3]. همان، ص617.

[4]. بحارالأنوار، همان، ج52، ص334.

[5]. الکورانی، علی، معجم احادیث المهدی، قم، موسسه المعارف الاسلامیه، ج4، ص22؛ سید ابن طاووس، الملاحم و الفتن، قم، منشورات الرضی، چاپ پنجم، 1398ق، ص288.

[6]. بحارالأنوار، همان، ج53، ص90، ح951.

[7]. معجم احادیث المهدی، همان، ج4، ص98.

[8]. الملاحم و الفتن، همان، ص83.

نوع مطلب : یاران و همرهان امام زمان در زمان غیبت و ظهور، 
برچسب ها : یاران امام زمان، اصحاب و انصار امام زمان، آخر الزمان، اصحاب خاص امام زمان، رجعت، زمان ظهور، مسیح بن مریم،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:20 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
I'm having some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded.
Do you have any solutions?
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:37 ق.ظ
Glad to be one of many visitants on this awful internet site :
D.
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:26 ق.ظ
Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew
where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:42 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I do not know who you are but certainly you are going to
a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:14 ق.ظ
Wonderful work! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet.
Disgrace on Google for no longer positioning this submit upper!
Come on over and visit my website . Thanks =)
سه شنبه 15 فروردین 1396 12:59 ق.ظ
I blog quite often and I seriously appreciate your content.
This article has truly peaked my interest.

I'm going to book mark your blog and keep checking for new details about once a
week. I opted in for your RSS feed as well.
پنجشنبه 13 آبان 1395 12:49 ق.ظ
سلامممممممم.........خیلی ممنون از وب سایت خوبتون که فوق العاده عالیه....واقعا متشکرم....
خوشحال میشم به منم سر بزنید
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiعلیکم السلامو ممنون. چشم انشاءالله تعالی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه