تبلیغات
راه روشن - 25 محرم، سالروز شهادت مظلومانه وارث نهضت کربلا، امام زین العابدین علیه السلام به محضر مقدس حضرت ولی عصر علیه السلام و همه مومنان تسلیت باد.
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر


آیا امام سجاد ـ علیه السّلام ـ با خلفای معاصر خود ارتباط داشت و هدایایی از آنان گرفت؟

امامان معصوم از رفت و آمد به دربار خلفا و حكام اجتناب می كردند و یاران خویش را نیز از همنشینی با سلاطین و حكام جور برحذر داشته و آنها را بیم می داد، البته در مواردی حكام و خلفا ائمه را مجبور می كرد كه به دربار آنها بروند و گاهی مصلحت مسلمین اقتضا می كرد در مواردی كه خلفا و حكام از امامان معصوم مشورت می خواستند ائمه آنچه را كه به صلاح اسلام و مسلمین بود تبیین می فرمودند.

 امام علی ابن الحسین ـ علیه السّلام ـ برای حفظ اسلام و تشیع و برای یاری رساندن به مسلمانان در هر زمان كه حكام از امام چاره جویی می كردند، امام برای رشد و تعالی مسلمانان و جامعه اسلامی آنچه را كه به صلاح اسلام بود متذكر می شدند دكتر علی اكبر حسنی به نقل از اغاثة الامة بكشف الغمه (مقریزی) و حیاة الحیوان (دمیری) می نویسد:«در عصر عبدالملك پارچه هایی كه شعار مسیحیت و تبلیغات آنان به نام اب، ابن، روح القدس نقش بسته بود، رواج یافت. حتی طرازهای مصری را هم به تقلید از رومیان چنان نقش می زدند كه موجب اعتراض مسلمانان شد، عبدالملك دستور داد بر طرازهای مصری به جای علامت تثلیت آیه شهدالله انه لا اله الا هو بنویسند و ظاهراً این پارچه ها مبادله می شد و صادر می گشت. این خبر به امپراطور روم رسید. وی خشمگین شد و با هدایایی از عبدالملك خواست آنها را به صورت اول بازگرداند. ولی عبدالملك ترتیب اثر نداد و امپراطور تهدید كردكه سكه هایی ضرب می كند كه در آن شتم و ناسزا به پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ باشد. با توجه به اینكه پول مملكت اسلامی در آن موقع (به ویژه در شامات و مصر و ...)سكه هایی بود كه در روم ضرب می شد، عبدالملك سخت ناراحت شد و راه چاره نداشت. از امام چهارم چاره خواست امام سجاد ـ علیه السّلام ـ برای حل مشكل دستور داد كه سكه هایی ضرب شود كه یك روی آن اشهد انه لا اله الا الله و روی دیگر آن محمداً رسول الله باشد و سپس چگونگی قالب گیری و ضرب سكه را یاد آور شد.(1)

 در سال 63 هـ مردم مدینه بنی امیه را از شهر بیرون راندند، مروان كه یكی از حكام و بزرگان اموی در مدینه بود پناه به امام علی ابن الحسین ـ علیه السّلام ـ آورد و گفت خانواده من با خانواده شما باشند كه امام سجاد ـ علیه السّلام ـ با بزرگواری خاص خود خواهش او را قبول فرمود و خانواده مروان را همراه زن و فرزند خود به ینبع(چشمه ساری است نزدیك مدینه) فرستاد.(2)

 پس از قتل و كشتار مردم و غارت شهر مدینه، مسلم ابن عقبه از مردم مدینه به عنوان بنده و برده یزید بیعت گرفت و هر كس را كه بیعت نمی كرد می كشتند به جز علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب ـ علیهم السّلام ـ و علی بن عبدالله بن عباس بن عبدالمطلب. وقتی كه امام سجاد ـ علیه السّلام ـ را نزد مسلم ابن عقبه آوردند مسلم بلرزید و جلوی امام برخاست امام را پهلوی خود نشاند و گفت: حاجات خود را از من بخواه و دربارة هر یك از كسانی كه در معرض كشته شدن بودند امام واسطه شد و مسلم بن عقبه پذیرفت وقتی كه امام از نزد مسلم بن عقبه رفت به مسلم گفتند تو درباره این جوان و پدرانش ناسزا می گفتی اما چون نزد تو آمد حرمتش داشتی. گفت: «این به اختیار من نبود كه دلم از ترس او پر شده بود.»(3) از مطالب فوق برمی آید كه لزوم حفظ جان مسلمانان و اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ و مصلحت اسلام و جوانمردی در حد اعلای امام منجر به روابط خیلی محدود با حكام گردیده است.

 اما درباره این كه امام از خلفا هدایایی گرفته اند یا نه، لازم به ذكر است كه در شام یزید به امام سجاد ـ علیه السّلام ـ گفت كه سه حاجت از من بخواه كه امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ یكی از حاجاتش این بود كه:«هر چه از ما به غارت برده اند به ما رد كنند» یزید گفت:«آنچه از شما به غارت ربوده شده من از مال خود با ضعاف قیمت آن عوض می دهم.» اما زین العابدین ـ علیه السّلام ـ فرمودند:«ما از تو بهره نخواسته ایم مال تو از برای تو باشد، ما اموال خویش را خواسته ایم از بهر آنكه بافتة فاطمه دختر محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ و مقنعه و گلوبند و پیراهن او در میان آنها بوده.» یزید دستور داد تا آن اموال غارت شده را آوردند و رد كردند، و دویست دینار هم به زیاده از مال خود داد، حضرت آن زر را بگرفت و بر مردم فقراء و مساكین تقسیم كرد.

 پس نتیجه می گیریم كه ضرورت حراست دین یا احیای اسلام راستین در حكومت امویان مهمترین انگیزه ای بود كه امام سجاد ـ علیه السّلام ـ آن را دنبال می كرد و در این راه از هیچ تلاشی فرو گذار نكرد، اگر می بینیم امام در مواردی راه صلاح را به خلفا نشان می دهد،این مشاوره ومصلحت خواهی امام ازباب وظیفه ی امامت بود كه برای(در مواردی كه خلیفه ای از امام می خواست مثل عبدالملك كه از امام چاره جویی كرد) برای حفظ و تعالی اسلام و مسلمین بود و اگر امام به نزد خلیفه ای یا حاكمی رفته قطعاً اجباری در آن بوده و در این موارد امام در صدد حفظ جان خویش و شیعیان بودند همان گونه كه امام را در شام به اجبار وارد مجلس یزید كردند و یا اینكه پس از واقعة حرّه امام را نزد مسلم بن عقبه بردند و از امام برای یزید به اجبار بیعت گرفتند(4) و اگر خلفا و حكام پول یا چیزی به امام می دادند امام آن را بین فقراء و مساكین تقسیم می كردند و اگر امام از اخذ آن خودداری می فرمود خشم وغضب خلفای اموی را برمی آشفت و برای اهداف امام مشكلات عدیده ای به وجود می آوردند.

                                                       مرکز مطالعات حوزه علمیه قم.


پاورقی:

1. حسنی، علی اكبر، تاریخ تحلیلی اسلام، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، نوبت اول، 1379، ج2، ص114.
2. شهیدی، سید جعفر، زندگانی علی ابن الحسین ـ علیه السّلام ـ ، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1365، ص 84 ـ 83.
3. مسعودی، مروج الذهب، ترجمه ابوالقاسم پاینده، تهران، شركت انتشارات علمی و فرهنگی، بی چا، 1365، ص 74.
4. قمی، عباس، منتهی الآمال، قم، انتشارات هجرت، چاپ یازدهم، بی تا، ج 1، ص 815.





نوع مطلب : امام سجاد زین العابدین علی بن الحسین علیهماالسلام، 
برچسب ها : امام زین العابدین، امام سجاد، امام علی ابن الحسین، اسلام و تشیع، روح القدس، شعار مسیحیت، مسلم ابن عقبه،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:09 ب.ظ

I'm extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.
شنبه 7 اردیبهشت 1398 01:46 ق.ظ
supplements erectile dysfunction http://viagralim.us supplements erectile dysfunction !
Hello! I've been following your site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!
جمعه 17 آذر 1396 08:15 ق.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this article as well as from our dialogue made at this place.
جمعه 13 مرداد 1396 10:16 ب.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:43 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, but before finish I am reading this fantastic post to increase my experience.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:24 ب.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome
blog!
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:18 ق.ظ
Ahaa, its good conversation about this paragraph here at this blog, I have
read all that, so at this time me also commenting here.
دوشنبه 21 فروردین 1396 01:47 ب.ظ
Keep on writing, great job!
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:12 ق.ظ
Have you ever thought about creating an e-book or
guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have
you share some stories/information. I know my subscribers would
value your work. If you are even remotely interested,
feel free to send me an e-mail.
سه شنبه 15 فروردین 1396 09:17 ق.ظ
Amazing blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A design like yours with a few simple
adjustements would really make my blog stand out.
Please let me know where you got your design.
Bless you
جمعه 7 آبان 1395 07:54 ب.ظ
سایت متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم
خوشحال میشم به منم سر بزنید
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiممنون از لطف شما. چشم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما



در این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه