تبلیغات
راه روشن - صدای مظلوم، هل من ناصر ینصرنی؟!
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

طبق فرمایش امام حسین ـ علیه السلام ـ اگر كسی صدای مظلوم و هل من ناصر او را بشنود و پاسخ ندهد اهل آتش است آیا كسانی كه بعد از عاشورا از توابین شدند گناه بزرگشان بخشیده شده؟

پاسخ به سوال مورد نظر اگر چه كار دشواری است و علم آن را بهتر است به خدا و صاحبان اسرار الهی یعنی ائمه اطهار كه دارای مقام محمود و شفاعت كبرا می باشند واگذار نمائیم اما به هر حال اجمالاً به نكاتی كه از دقّت در آیات و روایات و شواهد تاریخی استفاده می شود اشاره می كنیم:

 الف: «حسین ـ علیه السلام ـ وقتی از شهر خود (مدینه) جدا شد و آهنگ مكّه كرد و كاغذی خواست و درآن نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم از حسین بن علی بن ابی طالب ـ علیهم السلام ـ به سوی بنی هاشم! امّا بعد، هر كس به من ملحق شود شهید گردد و هر كس تخلف كند به رستگاری نرسد، والسلام»(1) و نیز هنگامی كه امام حسین ـ علیه السلام ـ از عبید الله بن حر جعفی در یكی از منازل در مسیر كربلا دعوت به همكاری و یاری نمود و او قبول نكرد حضرت فرمود: «اكنون كه یاری ما نمی كنی از خدای بترس و با ما مقاتله نكن كه هر كس بانگ و فریاد ما را بشنود و یاری ما نكند هلاك شود...».(2)

 بنابر این تردیدی نیست كه عدم اجابت دعوت امام زمان در هر عصری خصوصاً وقتی كه در شرایط سخت دعوت به یاری می نماید معصیت و گناه و هلاك كننده خواهد بود البته به این نكته هم توجه باید كرد كه دعوت امام و صدای یاری طلبیدن او را مردم بشنوند و آگاهانه و از روی عناد و دشمنی او، او را یاری و اجابت نكنند با این كه می توانند یاری كنند.

 ب: گاهی مخالفت امام ـ علیه السلام ـ صرفاً به عدم اجابت دعوت او و همكاری نكردن است كه بدون تردید این هم معصیت و گناه بزرگی است ولی گاهی مخالفت امام ـ علیه السلام ـ به معنای جنگیدن و محاربه با او است چنان چه عده ای از كوفیان به سركردگی ابن زیاد و شمر و عمر سعد انجام دادند كه این كار به معنای كفر و خارج شدن از دین و ارتداد صریح می باشد چه آن كه در زیارت شریفه جامعه كبیره كه از امام هادی ـ علیه السلام ـ به سند معتبر نقل شده كه فرمود: «... هر كه به راه خلاف شما رفت به آتش جهنم جای گرفت و هر كه منكر شما و مخالف ولایت شما گردید كافر است و هر كه با شما به جنگ برخواست مشرك است...»(3) بنابر این حساب محاربین و افرادی را كه با امام حسین ـ علیه السلام ـ به جنگ برخواستند و نیز گروهی از آن ها حمایت كردند و به عمل آن ها راضی شدند، از گروهی كه در اثر سستی، ترس، ضعف ایمان و یا عوامل دیگر در مقطع خاصی امام ـ علیه السلام ـ را یاری نكردند و در باطن از اعمال و حكومت بنی امیه هم بیزار بوده اند و امام را دوست می داشتند جدا باید دانست و هرگز این دو گروه را همسان نباید پنداشت.

 ج: خداوند متعال درقرآن فرموده است: «خداوند شرك به او را نمی آمرزد (ولی) كمتر از آن را برای هر كس بخواهد (و شایسته بداند) می آمرزد و هركس به خدا شرك بورزد قطعاً دچار گمراهی دور و درازی شده است».(4)
«... آیه دلالت می كند بر این كه مشاقّه و دشمنی با رسول (خدا و امام ـ علیه السلام ـ) شرك به خدای عظیم است و این كه خدای تعالی این گناه را... نمی آمرزد... و در نتیجه (می فهماند) كه خروج از اطاعت خدا و طاعت رسول او (و امام واجب الطاعه) كفری است كه هرگز آمرزیده نمی شود ...»
(5) و این را هم به حكم آیاتی دیگر می دانیم كه گناهی كه هرگز آمرزیده نمی شود شرك است و بر اساس این آیه و آیاتی دیگر و نیز روایات و آن چه در زیارت جامعه كبیره به آن اشاره شد مشاقّه و مخالفت آگاهانه و جنگیدن با پیامبر و امام واجب الاطاعه كفر و شرك محسوب می شود بنابر این تكلیف كسانی كه پرچم مخالفت و جنگ با امام حسین ـ علیه السلام ـ بر دست گرفتند و با آن حضرت جنگیدند و او و یارانش را مظلومانه شهید كرده و اهل بیت آن بزرگوار را به خاری اسیر نمودند و نیز كسانی كه از این گروه محارب حمایت كردند و از عمل آن ها خوشنود و راضی شده و هستند، مشخص می گردد به این كه این ها كافر و مشرك بوده و هرگز خدا آن ها را نخواهد آمرزید، چنان چه در تاریخ نیز آمده است كه: «... هر كس از آن بیست هزار كس (با اختلاف تعدادی كه در تاریخ آمده است) كه در آن جنگ حاضر شده بودند به بدترین وجهی در دنیا هلاك شدند...»(6) و هرگز توفیق توبه و انابه نیافتند كه اگر می یافتند هم قبول نمی شد.

 د: اما كسانی كه در مقام جنگ و محاربه و دشمنی با امام ـ علیه السلام ـ نبودند و بلكه قبلاً مومن و طرفدار امام و احیاناً از شیعیان بودند و حتی برای دعوت امام ـ علیه السلام ـ به كوفه، نامه نوشتند مثل سلیمان بن صرد خزاعی و رفاعه بن شداد و امثال آنان ولی عاقبت در اثر موانع از قبیل ممانعت سربازان ابن زیاد از حضورشان در كربلا، و یا ترس و یا سستی ایمان و عدم امید به پیروزی امام و شكست یزید و ابن زیاد و یا عوامل دیگر، امام ـ علیه السلام ـ را یاری نكردند ولی بعداً پشیمان گردیدند و توبه نمودند و برای خونخواهی امام ـ علیه السلام ـ و یارانش قیام نمودند، امید می رود كه مورد رأفت و رحمت بی كران خدا قرار گیرند و از شفاعت كریمانه اهل بیت خصوصاً امام حسین ـ علیه السلام ـ بهره مند گردند، همان گونه كه حر بن یزید ریاحی با این كه راه امام ـ علیه السلام ـ را گرفتند و بچه های آن بزرگوار را ترساندند و او را وادار كردند تا به كربلا بیایند، مورد رأفت و عفو امام ـ علیه السلام ـ قرار گرفت و توبه اش پذیرفته شد.

 آن چه در این جا لازم است به آن اشاره كنیم یك نكته قرآنی درباره كسانی است كه مخالفت پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را در دعوت به شركت درجنگ تبوك كردند و از فرمان رسول خدا در شركت به جنگ سرباز زدند ولی بعداً پشیمان شدند و پیغمبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به مسلمانان دستور داد كه با آنان سخن نگویند و هم نشین نشوند، به خاطر گناه بزرگ یعنی مخالفت با دستور پیامبر خدا و عدم شركت در جنگ تبوك. اما آن ها (هلال بن امیه و مراره بن ربیع و كعب بن مالك كه از انصار و از قبیله اوس و خزرج بودند) حیران و سرگردان و پشیمان و نادم بودند. خداوند درباره آن ها چنین می فرماید: «آن سه نفر كه (از شركت در جنگ تبوك) تخلّف جستند «مسلمانان با آنان قطع رابطه نمودند» تا آن حد كه زمین با همه وسعت اش بر آن ها تنگ شد (حتی) در وجود خویش، جایی برای خود نمی یافتند (در آن هنگام) دانستند پناهگاهی از خدا جز به سوی او نیست. سپس خدا رحمت اش را شامل حال آن ها نمود (و به آن ها توفیق داد) تا توبه كنند خداوند بسیار توبه پذیر و مهربان است».(7) از این آیه به خوبی استفاده می شود كه مخالفت و سرپیچی مادامی كه به حد جنگ و محاربه نرسد و از روی كینه و عناد و دشمنی نباشد و بدنبالش پشیمانی و ندامت بوجود بیاید، امید عفو و پذیرش توبه می رود و لذا بر این اساس ممكن است افرادی كه بعداً توابین لقب گرفتند توبه شان قبول بشود اگر چه گناه بزرگی مرتكب شدند و امام زمان شان را تنها گذاشتند و حال ایشان خیلی شبیه است به حال آن سه نفری كه مخالفت دستور رسول خدا نمودند و از شركت در جنگ تبوك سرباز زدند ولی بعداً توبه كردند و پشیمان شدند و خداوند كریم توبه شان را پذیرفت. البته یادآوری این نكته ضروری است كه بدانیم عده ای از توّابین در زمان قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ و شهادت آن بزرگوار در زندان و بند ابن زیاد بودند و تعدادی از آن ها نیز در اثر مسدود بودن راه های خروجی شهر كوفه توسط سربازان ابن زیاد، نتوانستد شركت كنند. اما با وجود این جای انكار نیست كه كوتاهی های فراوان و تقصیر زیاد نمودند.

                                       مرکز مطالعات حوزه علمیه قم.


پاورقی:

1. قمی، عباس، دمع السجوم، ترجمه نفس المهموم، ص 76.
2. همان، ص 207.
3. مفاتیح الجنان، قمی، عباس، ص 1004.
4. نساء : 116.
5. ترجمه تفسیر المیزان، ج 5، ص133.
6. شرح احقاق الحق، ج 33، ص 736، السید المرعشی.
7. توبه : 118

نوع مطلب : شیعیان و نهضت عاشورا، 
برچسب ها : صدای مظلوم، هل من ناصر ینصرنی، امام حسین، مقام محمود، شفاعت، بسم الله الرحمن الرحیم، مخالفت امام،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:07 ب.ظ
I was curious if you ever considered changing the layout of
your website? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
Maybe you could space it out better?
جمعه 13 مرداد 1396 09:30 ب.ظ
Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I
wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:47 ب.ظ
If you are going for finest contents like myself,
simply pay a quick visit this site all the time for the reason that it provides quality contents, thanks
پنجشنبه 24 فروردین 1396 05:47 ق.ظ
I am sure this post has touched all the internet users,
its really really fastidious piece of writing on building up new webpage.
سه شنبه 15 فروردین 1396 09:17 ب.ظ
Hi to all, it's actually a good for me to go to see
this website, it contains valuable Information.
شنبه 12 فروردین 1396 11:32 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you shared
this useful info with us. Please stay us
informed like this. Thank you for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه