تبلیغات
راه روشن - چرا هنوز بعد از گذشت سالها برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری می شود؟
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر


چرا هنوز بعد از گذشت سالها برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری می شود؟ چرا بجای هزینه كردن برای مراسم عزاداری این پول ها صرف ایتام، جهیزیه دختران بی بضاعت، و... نمی شود؟

اقامه هر امری با توجه به ارزش و اهمیتی كه دارد قطعا هزینه و مؤنه ی درخور خود را دارد . شكی نیست كه خدمت به مردم و رسیدگی به مشكلات آنان خصوصا مستمندان و نیازمندان شیعه از امور مهم و اساسی محسوب می گردد و باید مورد توجه همگان خصوصا افرادی كه دارای نقش و اثر در این زمینه هستند قرار گیرند.
اما باید دانست كه در جامعه ی اسلامی وشیعی امور مهم فراوانی وجود دارند كه به هر كدام در جای و در زمان خودش و به فراخور آن باید توجه و رسیدگی گردد و توجه و عنایت به یك امر ما را نباید از رسیدگی به امور دیگر باز داشته و یا غافل نماید و این همان چیزی است كه ما از مكتب اهل بیت و امام حسین (علیهم السلام) آموخته ایم .

 برپایی مجالس یادبود و عزاداری برای سرور و سالار شهیدان و آزادگان جهان، امام حسین (علیه السلام) یكی از آن امور مهم و اساسی است كه ارتباط نزدیك و تنگاتنگ با سعادت و اصلاح دنیا و آخرت امت اسلامی دارد و معمولا هزینه های این گونه مجالس توسط اقشار معمولی و ضعیف و همان كسانی كه در سوال به آن ها اشاره شده تامین می گردد و از خیرات و بركات مادی و معنوی آن هم همگان و از سفره نذورات آن خصوصا اقشار تهی دست بیشتر بهره مند می گردند. آن چه در طول تاریخ و الان هم مشاهده می گردد هزینه های مجالس عزاداری از قلك های خانواده های كم بضاعت شیعیان (همان كسانی كه گاهی توان خرید یك كیف و كفش خوب برای فرزندانش را ندارند اما با عشق و محبت تمام برای امام شان هزینه می كنند) و از ریال ریال اندك نماز گزاران در مساجد و حسینیه ها كه در طول سال جمع آوری می گردد به دست می آید ، و این همان تیری است كه در همیشه ی تاریخ قلب تاریك دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) را نشانه رفته و سیلی است كه روی ستمگران و ظالمان در حق آل رسول (صلی الله علیه و آله) را تا ابد سیاه نموده است. به همین جهت مخالفان و خصوصا وهابیت كه ادامه ی خط اموی است می كوشند از راه های مختلف و به بهانه های واهی بر پایی این گونه مجالس را مورد مناقشه قرار داده و مردم و امت اسلامی را از این طریق از اهل بیت و مكتب رهایی بخش تشیع جدا نمایند.

 اقامه‌ عزای‌ حضرت‌ ابی‌ عبدالله‌ الحسین‌ سیدالشهداء علیه‌ السلام‌ از افضل‌ قربات‌ الی‌ الله‌ تعالی‌ و موجب‌ تجدید حیات‌ اسلام‌ و ایمان‌ است‌ و ادله قرآنی و روایی متعدد بر آن دلالت دارند ، بر مومنین‌ لازم‌ است‌ هر چه‌ با شكوه ‌تر آن‌ را برگزار نمایند. چه آن كه در عزاداری شیعیان و در ماتم و عزای ائمه اطهار ـ علیهم السّلام ـ ، بخصوص حسین ابن علی، ـ علیهمالسّلام ـ وتداوم آن در طول تاریخ اهداف مهمی وجود داردكه هزینه های موجود در برابر آن ناچیز است، از جمله شناساندن مقام پیشوایان، افزایش عشق و محّبت به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ اثبات حقانیت نهضت حسینی، یاد مصائب اهل بیت، همدردی با رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ و امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا ـ علیهاالسّلام ـ الگو پذیری از جریان عاشورا، تكریم ائمه و ارزش های والای انسانی، رشد فضائل و كرامت های انسانی و الهی، و پرورش روحیة شهادت طلبی.

توضیح مطلب :

در بیان اهداف عزاداری، باید گفت عزاداری كه در میان شیعیان به عنوان یك سنّت رایج شده، انگیزه های گوناگونی دارد كه به طور اختصار عبارت است از:

1. شناساندن مقام پیشوایان بزرگ اسلام. كه سراسر زندگی آنان برای جامعة اسلامی الگو و سرمشق است، خواه در مبارزه با طاغوتیان یا مسائل اخلاقی ، معنوی و... چرا كه در همین مجالس، خطیبان و واعظان به بیان مقام و شخصیت ائمة معصومین و توضیح راه و رسم آنان میپردازند.

 2. ایجاد وحدت بین صفوف مختلف پیروان. از ملل گوناگون با زبانها، رنگها و نژادهای مختلف. اگر مراسم پرشكوه حج، گردآورنده ای همه ای مسلمانان از فرقه ها و ملل مختلف جهان است، باید گفت مراسم عزاداری سرور شهیدان حضرت حسین بن علی ـ علیه السّلام ـ كه در كشورهای مختلف برگزار میشود یكی از بهترین جلوه های اتحاد شیعیان میباشد.

 3. افزایش عشق و محبت به اهل بیت. كه پاداش رسالت پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است چنانكه در قرآن كریم میفرماید: قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی(1) بگو من بر رسالت خویش، مزد و اجری جز ابراز علاقه و دوستی به خاندانم نمیخواهم. محبت ورزیدن به ذوی القربی، مصادیق متعددی دارد كه یكی از مصادیق با ارزش آن این است كه در شادی آنان شاد و در حزن ایشان، اندوهناك باشیم.
4. كمال خواهی و فضیلت طلبی. عزاداریها پیوند قلبی و ارتباط باطنی با حجت های الهی و ائمة معصومین ـ علیهم السّلام ـ را در پی دارد، چرا كه شیعیان و محبّین اهلبیت با تمام احساس و عواطف و با همة وجود، در مجالس امام حسین ـ علیه السّلام ـ شركت، میكنند به گونه ای كه بین خود و آن حضرت یك پیوند معنوی برقرار ساخته اند و همین امر به طور محسوس در رفتار و اخلاق ایشان تأثیر گذاشته و آنان را به صراط مستقیم هدایت كرده و كمال جویی و فضیلت را در آنها ایجاد میكند.

 5 دعوت به دین و آگاه شدن از حقایق آن و فراخوانی مردم به صلاح و اصلاح و دوری از انحرافات.
6. اثبات حقانیت نهضت حسینی بر ضد طاغوتیان و آشنا كردن مردم با ویژگی های قیام امام حسین ـ علیه السّلام ـ. به همین جهت است كه امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ پیروان خود را تشویق نموده اند كه مراسم عزاداری داشته باشند و برای حسین بن علی گریه كنند تا حقانیت آن حضرت اثبات شود و هدف امام حسین ـ علیه السّلام ـ زنده بماند و مكتبی كه او به وجود آورد، باقی بماند.

 7. یاد مصیبت اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ. كه موجب آسان شدن مصائب و سختی های دوستداران آنان است.
8. همدردی با رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ و امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ و فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ و سایر ائمه ـ علیهم السّلام ـ.

9. فراموش نشدن خاطره عاشورا، چرا كه اگر این عزاداری ها نبود، نسل های آینده نمی دانستند امام حسین ـ علیه السّلام ـ را یزید بن معاویه ظالمانه به شهادت رسانده است و حقانیّت و ظلم ستیزی حضرت و یارانش به فراموشی سپرده می شد.

 10. افشاگری جنایات ستمگران، به ویژه بنی امیّه و بنی عباس.

 11. الگوپذیری از جریان عاشورا. وقتی در بیان واقعة كربلا، ظلم ها و انحرافات و منكرات بیان شود، اذهان شنوندگان و خوانندگان، به وضع جامعة خود معطوف میشود و آن را نیز مورد توجه قرار داده و با خود می گویند كه آیا حكومت در عصر ما و جامعة ما، به حكومت در عصر حسین بن علی ـ علیه السّلام ـ شباهتی دارد؟ این امر باعث می شود كه با مشاهده و درك ظلمها و انحرافات و منكرات، به عكسل العملی شبیه عكسل العمل مولای خود دست بزنند و با حكومت های جور به مبارزه برخیزند و همین امر بوده كه قیام های فراوانی علیه حكومت های فاسد، توسط شیعیان را در طول تاریخ رقم زده است و در آینده نیز این چنین خواهد بود.

 لذا استعمارگران و حكومت های فاسد، همیشه در صدد بوده اند كه این عزاداری ها و مراسم ها را به تعطیلی بكشانند و یاد امام حسین ـ علیه السّلام ـ را از خاطره ها محو كنند، ولی نه تنها در كار خود موفق نمی شوند بلكه روز به روز بر شكوه و عظمت عزاداری ها افزوده می شود.

 12. تكریم ائمه، و ارزش ها: در مراسم عزاداری، مقام و شخصیت ائمة معصومین ـ علیهم السّلام ـ تكریم شده و به مردم معرفی می شوند و به همة ارزش ها و خوبی هایی كه در شخصیت معصومین ـ علیهم السّلام ـ ظهور و بروز داشته است احترام گزارده شده و مورد تمجید قرار می گیرند. همین امر باعث تقویت این خصائص نیك در اخلاق و كردار مردم میگردد.

 13. رشد فضائل و كرامت های انسانی و الهی و پرورش روحیّة شهادت طلبی. هر قطره اشك كلامی است كه شهادت را چون پیامی به مردم ابلاغ میكند و گریه وعزاداری نشانة آن است كه فاجعه ای روی داده و ظلمی صورت گرفته، است عزاداری نه یك روز، نه ده روز، نه یك ماه، بلكه در تمام سال، برای این است كه ملتی كه در شهادت زندگی میكند باید عزادار باشد و در مجالس عزا با بیان فلسفة شهادت و با یادآوری از شهیدانش، روحیة شهادت طلبی را همچنان تازه نگه دارد. بی شك به خاطر نشر فلسفه شهادت و ایثار و كرامت های انسانی است كه شیعه به بهانه مرگ برادر، عمو، دایی و... جلسه برگزار می كند و یكباره به كربلا گریز میزند و از حسین ـ علیه السّلام ـ سخن میگوید.

 14. زنده نگه داشتن اسلام با استفاده از ابزار عزاداری. عزاداری اسلام را زنده كرد و اگر امام حسین ـ علیه السّلام ـ قیام نمی كرد، اثری از اسلام باقی نمی ماند. اساس شكل گیری انقلاب اسلامی ایران نیز از نهضت امام حسین ـ علیه السّلام ـ است. امام خمینی (ره) دربارة تجدید و تكرار عزاداریها میفرماید: "... اصلاً نمی فهمند مكتب سید الشهداء چه بوده و نمیدانند این منبرها، گریه ها و سینه زنیها حدود 1400 سال است كه ما و مكتب را حفظ كرده و تا حالا اسلام را آورده. این عده از جوان ها اینطور نیست كه سوء نیت داشته باشند آن ها خیال می كنند كه ما باید حرف روز بزنیم، حرف سید الشهداء حرف روز، و همیشه حرف روز است. اصلاً حرف روز را سیدالشهداء آورده و دست ما داده است و سیدالشهداء را این گریه ها و مكتب وی را این مصیبت ها و سخنرانی ها و نوحه ها و مرثیه خوانی ها و این سینه زنی ها و این دستجات حفظ كرده است. اگر فقط مقدسی بوده و توی اتاق و توی خانه می نشست و برای خودش هی زیارت عاشورا می خواند و تسبیح میگفت چیزی نمانده بود... همین هاست كه این نهضت را پیش برده. اگر سیدالشهداء نبود این نهضت را كسی پیش نمی برد(2)."

 بنابراین عزاداری حسین بن علی ـ علیه السّلام ـ یك حركت است یك موج است، یك مبارزة اجتماعی است. همین عزاداری ها سبب می شود كه شور و عاطفه، از شعور و شناخت برخوردار گردد و ایمان را در ذهن جامعه هوادار، زنده نگه دارد و مكتب عاشورا به عنوان یك فكر سازنده و حادثة الهام بخش، همواره تأثیر خود را حفظ كند. خون و شهادت و عزاداری احیای خط و رساندن صدای مظلومیت اهلبیت عصمت و طهارت ـ علیهم السّلام ـ به گوش تاریخ است.... هم بر مظلومیت امام گریه میشود و هم در سایة آن، هدف امام حسین ـ علیه السّلام ـ از نهضت و حركت شناخته میشود، جلسات سخنرانی و موعظه، روضه های خانگی و دسته های عزاداری و هیأت های زنجیرزنی، پوشیدن لباس مشكی و پرچم به دست گرفتن و شربت و آب دادن و تلاش در بر پایی مجالس و عزاداریها، با آن شور و عشق و صفای باطن، و هر یك به نوعی سربازگیری جبهة حسینی است و این پیوند قلبی را عمق و غنا می بخشد.

                                                مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. شوری، 23.
2. قیام عاشورا، در كلام و پیام امام، ص 16.

نوع مطلب : شیعیان و نهضت عاشورا، عزا داری، 
برچسب ها : امام حسین، عزاداری، جهیزیه، دختران بی بضاعت، مكتب اهل بیت، امت اسلامی، سیدالشهداء،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 خرداد 1396 09:59 ب.ظ
Hey would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time
making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different
then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
جمعه 25 فروردین 1396 06:48 ق.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one!
It's on a entirely different subject but it has pretty much
the same page layout and design. Superb choice of colors!
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:54 ب.ظ
Thank you, I have recently been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I
have discovered so far. However, what in regards to the bottom line?
Are you sure about the source?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه