تبلیغات
راه روشن - آثار قیام و نهضت امام حسین علیه السلام
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

چرا اگر امام حسین ـ علیه‌السلام ـ قیام نمی‌كرد اسلام از بین می‌رفت با این كه مردم نماز و روزه خود را می‌خواندند، حج می‌رفتند و ظاهرشان خوب بود. بعد از قیام امام حسین و مرگ یزید نیزافراد ستمگر دیگری به قدرت رسیدندكه ائمه ما را به شهادت رساندند پس تفاوت اوضاع در چه بود؟

همه ی مردم بویژه حاكمان و افراد با نفوذ جامعه باید در فكر جامعه و نجات مظلومان باشند، ولی در اثر رفاه‌طلبی و گرایش به فرار از سختی‌ها و علاقه به زندگی دنیوی و لذایذ مادی و سطحی‌نگری وظیفه ی خطیر خود را فراموش كرده و در كژراهه گام بر می‌داشتند. فرازی از سخنان حضرت در این مورد:

«شما ای گروه حاضر! ای گروهی كه به علم و دانش شهرت دارید و از شما به نیكی یاد می‌شود و به خیرخواهی و اندرزگویی و به راهنمایی در جامعه معروف شده‌اید و به خاطر خدا در دل مردم راه پیدا كرده‌اید به طوری كه مردمان مقتدر از شما بیم دارند و ناتوان به تكریم شما برمی‌خیزد... آیا بر همه این احترامات و قدرت‌های معنوی از این جهت نایل نگشته‌اید كه به شما امید می‌رود تا به اجرای قانون خدا كمر ببندید گرچه در مورد بیشتر قوانین خدا كوتاهی كرده‌اید! بیشتر حقوق الهی را كه به عهده دارید فرو گذاشته‌اید مثلاً‌ حق ملت را خوار و خفیف كرده‌اید و حق افراد ناتوان را ضایع كرده‌اید من از این بیمناكم كه نكبت خشم خدا بر شما فرود آید...»(1) و «نیز از آن جهت بر شما بیمناكم كه به چشم خود می‌بینید تعهدات در برابر خداوند گسسته و زیر پا نهاده شده است، اما نگران نمی‌شوید در حالی كه به خاطر پاره‌ای از تعهدات پدرانتان آشفته می‌شوید اینك تعهداتی كه در برابر پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ انجام گرفته مورد بی‌اعتنایی است».(2) چنانكه در فرازی از خطبه آمده است، پس از رحلت نبی اكرم چون به وصیت حضرت درباره جانشینی عمل نشد،كم كم دیگر سنن و روش آن حضرت نیز متروك ‌شد(3).

به قدرت رسیدن معاویه در شام توسط خلفاء(4) و تمرد او از حكومت علوی باعث به وجود آمدن بسیاری از بدعتها ودوری شدید جامعه از اسلام اصیل شده بود وجایگزینی یزیدی كه حتی ظواهر التزام به اسلام را رعایت نمیكرد به عنوان خلیفه از سوی معاویه در صورت تثبیت وعدم اعتراض از سوی ملتزمان به اسلام واقعی دیگرنشانی از تعلیمات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) باقی نمی ماند.

 با این روند امام قیام خونین خویش را در چنین جامعه‌ای ضروری می دید چنانچه ایشان در خطبه های خویش بارها تكرار نموده كه من برای اصلاح در دین جدم كه از سوی بنی‌امیه منحرف شده و اخلاق مردم را نیز به فساد كشیده است قیام می‌كنم.

اصولادر موردهر حادثه‌ای كه رخ می‌دهد دو نكته باید مورد توجه قرار بگیرد:

1. علت پیدایش و بوجود آمدن آن، مثلاً علل پیدایش انقلاب‌ها.

2. پی‌آمد و نتایج وقوع آن حادثه.

درباره علل انقلاب امام حسین ـ علیه‌السلام ـ با استناد به سخنان گهربار آن حضزت به طور گذرا صحبت كردیم. پس از این مرحله باید به پیامد و آثار بوجود آمده از این قیام توجه كنیم.

 در ابتدا لازم است متذكر شویم كه دین اسلام تنها در انجام فرائضی چون نماز و حج و روزه خلاصه نمی‌شود و كسی كه مسلمانی را منحصر در این فرائض بداند از دیدگاه روایات اسلامی و پیشوایان دینی نمی‌تواند ادعای مسلمانی كند، مسلمانی یعنی عمل به محتوای كامل دین.نماز و روزه‌ای كه نتواند در انسان تحول درونی و غیرت دینی و شجاعت ایجاد كند نه به درد دنیا می خورد و نه به درد آخرت.اسوه و الگوی ما در اسلام واقعی و ایمان واقعی پیامبر اكرم و امیرمؤمنان و سایر ائمه هستند، مگر پیامبر اكرم فقط نماز می‌خواند و روزه می‌گرفت و حج به جای آورد، در سیره آن حضرت(5) اسلام منحصر در اعمال خشك و بی روح نیست و نمازی كه اسلام از مؤمن می‌خواهد نماز واقعی است و آن نماز براساس قران این گونه است: إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهی عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ(6) نماز باید انسان را از ارتكاب تمام بدی‌ها و منكرات باز دارد و اگر كسی مدعی نماز خواندن است و پس از نماز مرتكب جرم و معاصی و انواع گناهان میشود در حقیقت نماز نخوانده است. نماز و حجی كه زندگی انسان و رفتار انسان را تحت تأثیر قرار ندهد، اعمال ظاهری است، خوارج مگر نماز نمی‌خواندند كه علی(علیه السلام) آنها را از دم تیغ عدالت گذراند،(7) منافقین زمان پیامبر كه قرآن درباره آنها در سوره منافقین سخن گفته در نماز جماعت پیامبر حاضر می‌شدند اما نماز آنها نتیجه كاربردی نداشت لذا قرآن به صراحت آنها را طرد می‌كند.(8)

نتایج و پیامدها و آثار مستمر قیام امام حسین ( علیه‌السلام ):

 1. رسوا نمودن حكومتگران و روشنگری مردم و شناساندن چهره ی واقعی بنی‌امیه چنانكه برخی از مورخان نوشته‌اند كه پس از نهضت عاشورا عموم مردم یزید را مورد لعن و ناسزا قرار دادند و به او عیب گرفته و از او روی گرداندند.(9) بنابراین مشروعیت مردمی حكومت بنی‌امیه نیز به زیر سؤال رفت لذا یزید پس از وقوف از خطر این مسئله عبیدالله را متهم به انجام این عمل نموده و او را سرزنش كرد.(10)

 2. احیاء و زنده نمودن برخی از ارزش‌ها مانند قیام و شهادت در مقابل حكومت جائران و مستكبران. مردم حجاز در دوره خفقان و سیاه معاویه و عمال او هرگز تصور غلبه بر این جوّ و فضای سیاسی حاكم را نداشتند و از ترس و هراس هرگز در فكر قیام بر علیه این دستگاه را نداشتند بطوری كه او به راحتی خلافت را تبدیل به سلطنت موروثی نمود و به زور برای فرزند فاسقش بیعت گرفت. امام با قیام خود ارزش شهادت را احیاء كرد و شجاعت قیام و مبارزه و آزادگی را در مردم معاصر خود و نسل‌های بعدی ایجاد كرد(11). امام معیار ارزش‌ها را مطرح نمود و به جامعه حیات داد.

3. قیام عاشورا بهترین الگو برای آزادگان جهان شد. با اینكه سركوب و قتل در رأس كار بنی‌امیه و بنی‌عباس بود ولی مردم پس از قیام امام حسین از مرگ بیم نداشتند و قیام می‌نمودند كه قیام توابین، و قیام مختار و قیام‌های دیگر در نواحی مختلف جامعه اسلامی كه تحت رهبری عناصر و شخصیت‌های برجسته‌ و صحابه بزرگ مانند سلیمان بن صرد و...(12) صورت می گرفت از این جمله اند.عبدالله عفیف ازدی بدون هیچ ترسی بر یزید اعتراض و و از او اظهار تنفر نمود.(13)

تمام قیام‌های سرزمین‌های اسلامی پس از نهضت عاشورا به گونه‌ای از این نهضت الگو گرفتند و به ارزش‌های مكتب عاشورا پایبند بودند، نمونه ی ملموس و محسوس آن قیام امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی است.
4. امام حسین(ع) با نهضت سرخ خویش اسلام اصیل محمدی ـ صلی الله علیه و آله ـ را از اسلام اموی جدا كرد. بنی‌امیه بنام اسلام و به عنوان جانشین پیامبر بدعت‌های فراوانی در تاریخ اسلام بوجود آوردند، آنها در حال مستی بر مردم امامت می‌نمودند. معاویه بقدری از نام اسلام به سود خود بهره برده و مردم شام را اغفال نموده بود كه روز چهارشنبه بر مردم نماز جمعه خواند و مردم نیز بدون كوچكترین اعتراضی بر او اقتدا كردند.
(14)
بنی‌امیه با این اعمال و رفتار خود اسلام را كاملاً وارونه نمودند اگر قیام امام حسین ـ علیه‌السلام ـ نبود امروز اسلام واقعی از اسلام اموی متمایز نبود ، آنها مردم شام را چنان فریفته بودند كه گمان می‌كردند پیامبر خویشانی غیر از آنها ندارد.
(15)

5. امام حسین(ع) قرآن و معارف آنرا زنده نگه داشت و آنچه در قرآن بعنوان امر به معروف مطرح بود وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ یدْعُونَ إِلَی الْخَیرِ وَ یأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ...(16) را بطور عملی به اجرا گذاشت. خلاصه آنكه امام حسین ـ علیه‌السلام ـ با خون خویش راه راستین اسلام را مشخص نمود و بر تمام فرقه‌های ساخته و پرداخته ی امویان و امثال آن خط بطلان كشید.

                                      مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. طبرسی. مجمع البیان، ص 162.
2. همان، ص 162.
3. امینی، پیشین، ص 9ـ196.
4. مسعودی، مروج‌الذهب، بیروت، دارالمعرفة، ص 41.
5. ر.ك: ابن هشام، السیرة النبویه، بیروت، دارالكتب العربی، چاپ ششم، 1418، ج2، ص133، ورود به مدینه و تأسیس حكومت.
6. عنكبوت:45.
7. ر.ك: نهج‌البلاغه، خطبه 92.
8. ر.ك: آیتی، تاریخ پیامبر اسلام، تهران، دانشگاه، چاپ چهارم، ص 262.
9. سبط ابن جوزی، تذكرة الخواص، نجف، منشورات مكتبه الحیدریه، 1383ق، ص 263.
10. ابن اثیر، الكامل فی التاریخ، بیروت، دار صادر، ج 4، ص 87 و طبری، تاریخ، بیروت، دارالقاموس الحدیث، ج 6، ص 266، و ابن جوزی، پیشین، ص5ـ261.
11. مطهری، حماسه حسینی، تهران، صدرا، چاپ چهل و دوم، ج1، ص300 و 358.
12. یعقوبی. تاریخ، تهران، علمی فرهنگی، چاپ هفتم، 74، ج 2، ص 199.
13. طبری، پیشین، ج 6، ص 263.
14. علی بن الحسین مسعودی، مروج‌الذهب، پیشین، ص 41، (ر.ك: ترجمه پاینده، ص 36).
15. همان، ص 37.
16. آل‌عمران:104.

نوع مطلب : امام حسین علیه السلام، 
برچسب ها : آثار قیام و نهضت امام حسین، مرگ یزید، به قدرت رسیدن معاویه، علل انقلاب امام حسین، چهره ی واقعی بنی‌امیه، مردم حجاز، خلافت،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 03:58 ب.ظ
erectile dysfunction common cause http://viagralim.us erectile dysfunction common cause !
Hello very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also? I am happy to seek out a lot of useful information right here within the submit, we want develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .
جمعه 30 فروردین 1398 12:17 ب.ظ
Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
shout out and say I truly enjoy reading through your posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that go
over the same subjects? Thanks!
جمعه 13 مرداد 1396 08:44 ب.ظ
Quality articles or reviews is the important to interest the users to pay a visit the web
site, that's what this web site is providing.
یکشنبه 20 فروردین 1396 08:03 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an impatience over
that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come
more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
دوشنبه 5 مهر 1395 06:59 ب.ظ
سلام و خداقوت
ممنون از مطل مفیدتون.

به ما هم سربزنید.
جنات اندیمشک
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiعلیکم السلام. ممنون از لطف شما. چشم حتما.
دوشنبه 5 مهر 1395 02:37 ب.ظ
سلامی به شیرینی دلتون خیلی خوشحال می شم به منم سر بزنین
دوشنبه 5 مهر 1395 02:16 ب.ظ
مدیریت محترم سایت
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
محمد تقوی مهر هستم مدیر واحد تبلیغات مجله خبری زیفا .
با توجه به عرصه فعالیت وبسایت شما در دنیای مجازی و به منظور گسترش فعالیت های طرفین تمایل داریم با وبسایت شما تبادل لینک داشته باشیم.
اگر مایل به ایجاد همکاری با ما هستید لطفا پس از لینک کردن ما در وبسایت خود با نام"مجله خبری زیفا" از طریق فرم زیر تمایل خود را اعلام کنید.تا ما نیز نسبت به تبادل لینک با شما اقدام به عمل اوریم
http://mag.zefa.ir/link
فناوری اطلاعات زیفا همراه همیشگی شما
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiعلیکم السلام. وقت شما عزیز هم بخیر. موفقیت شما آرزوی ماست.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه