تبلیغات
راه روشن - ضرورت اعتقاد به مهدویت و ظهور
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر
نقش اعتقادات خاص شیعه به ویژه ظهور امام زمان(عج) در زندگی چیست؟ 2. من یك مسلمان هستم تا آخر سعی می كنم از دستورات دین اسلام پیروی كنم از آیات قرآن به عنوان راهنمای بشر در زندگی استفاده می كنم از احادیث و روایات به عنوان درس هایی در زندگی و زندگی معصومین ـ علیهم السلام ـ به عنوان الگوی دینی من در زندگی می باشد. ولی به ظهور امام زمان(عج) اعتقادی ندارم و در واقع همیشه ظهور آقا را به نوعی خیال پردازی شیعه می دانم. آیا من با این طرز فكر، جهنمی و از زمره مسلمان شیعه خارج هستم؟ آیا همه اعمال نیك و پسندیده من به خاطر این تضاد فكری با شیعیان از بین می رود؟ 3. منظور از انتظار چیست؟ چرا یك مسلمان شیعه باید منتظر باشد؟ این انتظار اگر نباشد چه ضرری دارد و اگر باشد چه سودی؟ اگر این انتظار به سرانجام برسد (نتیجه دهد) چه سودی دارد و اگر نرسد (یا دروغ باشد یا مرگ قبل از ظهور آقا بر شخص منتظر حادث شود) چه می شود؟


اعتقادات خاص شیعه شامل موارد مختلفی می شود كه جای بحث از هر كدام به صورت جداگانه نیست چون بسیار مفصل و طولانی خواهد شد؛ عدم اعتقاد به ظهور حضرت اگر بعد از تفحص و بررسی های لازم باز تغییر نكند چون منجر به نفی اصل اعتقادی شیعه مثل امامت می گردد موجب خروج از زمره شیعیان می شود زیرا شیعه یكسری اعتقادات خاص دارد كه اگر به هر كدام از آنها معتقد نباشد شیعه خوانده نمی شود.

 لذا به همان قسمتی كه در سوال اشاره شده یعنی (نقش اعتقاد به ظهور حضرت در زندگی چیست) می پردازیم.

 از جمله تأثیراتی كه این اعتقاد در زندگی یك مسلمان شیعه می تواند داشته باشد این است كه:

 1. باعث شناخت امام و صفات و ویژگی های او می شود این اعتقاد باعث می شود شخص در پی شناخت سیره عملی آن حضرت بگردد.پ

 امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: «... كسی كه شب را به گونه ای بگذراند كه در آن امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.(1)»

 2. باعث تبلور عشق و محبت به آن حضرت می شود كه همین محبت، زندگی ما را متحول می كند كه این علاقه همان اجرای دستور الهی است كه می فرماید: ذَلِك الَّذِی یُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی وَمَن یَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكورٌ(2)

 كه عشق و محبت به آن حضرت شرط قبولی ایمان است.(3) البته وقتی این عشق تشدید می شود كه باور داشته باشیم این محبت دو جانبه است زیرا باور به داد ورزی عاشقانه آن حضرت و دلسوختگی و محبت ایشان به خلق و هم چنین عشق ایشان به ستاندن حق مظلومان از ظالمان و... سبب می شود مومنین نیز در قبال نگرانیها و دغدغه ها پیوند معنویت خود را با آن حضرت محكم تر كنند و عاشقانه برای ظهور حضرت تلاش كنند.
3. باعث امید به آینده می شود. زیرا نور، امید بوده كه همواره در دل و جان بشر روشنی ایجاد كرده و او را در برابر حوادث ناگوار پایدار ساخته است و اگر امید نبود بشر هیچ گامی بر نمی داشت و هیچ رنجی را تحمل نمی كرد.امید به ظهور آن حضرت كه ضامن اجرای وعده های الهی بوده است و پناهگاه مومنین خواهد بود بزرگترین هدیه ای است كه جامعه بشری در این دوران دریافت كرده اند.گوستاولوبون می گوید «بزرگترین خدمت گزاران عالم همان اشخاصی هستند كه توانسته اند بشر را امیدوار نگه دارند.
(4)

 4. باعث آمادگی می شود زیرا لازمه این اعتقاد برقراری عدل الهی در سراسر جامعه است كه این عدالت جهان گستر نیازمند نیروهای كارآمد و مهدی باورانی است كه بتوانند در عرصه های مختلف خدمت گزار باشند.
امام باقر ـ علیه السلام ـ می فرماید: هنگامی كه قائم ما قیام كند و مهدی ما ظهور كند یك مرد از شیعیان ما پر جرأت تر از شیر و نافذتر از نیزه خواهد بود
(5) لذا وظیفه ماست كه خود را آماده سازیم.

 5. پایداری در برابر مصائب دشمنان. این باور در مردم كه روزی این مصائب و وضعیت نامطلوب به پایان می رسد و حق شان ستانده می شود و... باعث توان روحی می شود و صبر بر مصائب آسان می شود.

 6. این اعتقاد باعث تقوای الهی می شود چون یكی از مهم ترین شاخصه های تقوای الهی باور و ایمان به امور غیبی الهی است كه باور به حكومت عدلی كه توسط مهدی آخر الزمان تشكیل می شود از نمونه های بارز آن است.

 7. باعث تهذیب نفس می شود، اگر خود سازی در همه حال برای یك مومن وارسته سزاوار است برای كسی كه اعتقاد دارد روزی نزد حضرت مهدی مومن واقعی از غیر واقعی نمایان می شود ضرورت آن را بیشتر می گردد.
این موارد نمونه ای از تأثیرات فردی و اجتماعی است كه می تواند در زندگی شخص تحول ایجاد كند كه البته اعتقاد به ظهور آن حضرت و اینكه زمانی جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد و شرایط ترقی و كمال انسان ها را فراهم خواهد كرد همان وعده الهی و هدف از خلقت انسان خواهد بود كه در بخش های بعدی سئوال به طور مفصل تری به آن خواهیم پرداخت.

 هر كسی در هر سلك و مذهب و دینی كه هست نسبت به اعتقادات خودش دلیل و براهین كافی دارد و یا باید داشته باشد. ما هم نسبت به اعتقاداتمان و اینكه مذهب شیعه را انتخاب كرده ایم دلائل قانع كننده ای داریم چه نسبت به اصول و چه فروع دینمان، البته گاهی بخاطر عدم دسترسی به بزرگان و یا سهل انگاری خودمان مسائلی برای مان ابهام آور می شود و دلیل قانع كننده ای برای آن نداریم .

 ما معتقدیم برای تمام اعتقادات مان دلائل قانع كننده ای داریم و اگر كسی بعد از تفحص و بررسی قطع و یقین برایش حاصل نشد نزد خداوند معذور است هر چند اگر دلیل عقلی مطرح شود همه عاقلان آن را پذیرا خواهند بود.

عدم اعتقاد به ظهور حضرت اگر بعد از تفحص و بررسی های لازم باز تغییر نكند چون منجر به نفی اصل اعتقادی شیعه مثل امامت می گردد موجب خروج از زمره شیعیان می شود زیرا شیعه یكسری اعتقادات خاص دارد كه اگر به هر كدام از آنها معتقد نباشد شیعه خوانده نمی شود.

 البته با توجه به اینكه پرسشگر محترم مسلمان و به خصوص شیعه بوده و كلام خداوند و معصومین را مطیع می باشد هیچ مشكلی نداشته و با بیان كلام نورانی آن بزرگواران در مورد ظهور آن حضرت اعتقاد او به این امر راسخ خواهد شد.

 احادیثی كه از معصومین ـ علیهم السلام ـ در مورد آن حضرت و ظهور ایشان در دست ما است فراتراز حد تواتر می باشد، و احادیثی در مورد نوع حكومت حضرت و... در كتب معتبر شیعیان و حتی اهل سنت بسیار وجود دارد مثلا در احادیث مختلف داریم كه حتی اگر یك روز هم از دنیا باقی مانده باشد آن حضرت ظهور خواهد كرد و دنیا را پر از عدل و داد می كند، مثلا در حدیثی (در باب شهادت عمار در بحار الانوار ج 33، ص18) آمده است كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در مورد قیام آن حضرت بیانات گهرباری را فرموده اند و آن حضرت را معرفی كرده است با توجه به شیعه بودن پرسشگر محترم، انكار و عدم قبول این احادیث كه قطع به صحت و درستی سند بسیاری از آنها داریم معنایی نخواهد داشت كه در غیر این صورت خدای نكرده باید در اعتقادات خود تحولی دیگر ایجاد كرد.

 در روایت آمده است كه: «من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة. هر كس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد،به مرگ جاهلیت، مرده است». این روایت به خوبی اهمیت شناخت امام زمان را می رساند.
افزون بر آنچه توضیح داده شد،دلیل عقلی نیز بر ظهور آن حضرت وجود دارد. با توجه به اینكه در بخش پایانی سئوال كه به بحث هدف از آفرینش هم اشاره شده ، می توان گفت هدف از خلقت انسان كمال است خداوند انسان را خلیفه خود بر روی زمین معرفی كرده
وَهُوَ الَّذِی جَعَلَكُمْ خَلاَئِفَ الأَرْضِ وَرَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِّیَبْلُوَكُمْ فِی مَا آتَاكُمْ إِنَّ رَبَّكَ سَرِیعُ الْعِقَابِ وَإِنَّهُ لَغَفُورٌ رَّحِیمٌ(6) كه این جانشینی یعنی به فعلیت رساندن استعداد هائی كه خداوند در درون انسان ها به ودیعه نهاده است كه با فعلیّت آنها به كمال دست خواهند یافت (كه بحثی طولانی است) اما می بینیم این انسان بر اثر شرایط نامطلوب جهان نتوانسته اند این هدف الهی را محقق كنند و همیشه انسان ها بر اثر تسلط زورگویان و ظلم ظالمان و عدم دسترسی به رهبری جهانی و... از حق دور شده اند لذا خداوند اراده كرده كه زمانی فرا رسد كه این هدفش محقق شود و آن زمان ظهور حضرت و برقراری قسط و عدل است. كه حتی یهودیان و مسیحیان و ادیان دیگر هم به ظهور منجی معتقدند. پس باید با دقت در آیات و روایات این اعتقاد را در جان خود رسوخ داده و از صمیم قلب بپذیریم و الاّ... .

 انتظار در لغت یعنی چشم به راه داشتن(7) و در اصطلاح دیده دوختن به راه تحقق امری است كه منتظر را به حالت انتظار وا داشته است كه هر چه آن امر در نظر او مهم تر باشد برای تحقق آن تلاش و كوشش بیشتری می كند.

 ما دو نوع انتظار داریم:

 1. انتظار منفی و مخرب كه باز دارنده است و جامعه را به طرف انحطاط و سقوط می كشاند و هستند افرادی كه خیال می كنند انتظار یعنی دست روی دست گذاشتن و منتظر ظهور مصلح ماندن، در نظر ایشان هر اصلاحی محكوم به شكست است و گناه و ظلم و بی عدالتی و... این گونه انتظار عاملی است برای توجیه ستم ها و فسادها كه باعث پشت كردن به انسانیت می شود.

 2. انتظار مثبت، كه انتظاری است تعهدآور و تحرك بخش و لازمه انتظار به كار گرفتن تمام نیروها و كوشش بی دریغ به سوی امر مورد انتظار است.

 واما اینكه چرا باید منتظر ماند و ضرر و سودش چیست، و اگر به سرانجام برسد یا نرسد چه می شود كه به طور كلی در یك جمله می توان این گونه گفت كه فواید انتظار چیست؟ در جواب از اولین بخش سئوال آثار و فواید انتظار را بر شمردیم و می گوئیم چون انتظار این فواید را دارد پس شخص مسلمان باید منتظر باشد و اگر این انتظار نباشد آن فوائد از بین رفته و انسان متضرر می شود و اگر این انتظار به سرانجام برسد جهان پر از عدل و داد می شود و حق مظلومان از ظالمان گرفته می شود و عدالت گستری مهدوی حاصل می شود و... و اگر به سرانجام نرسد به این صورت كه در سوال مطرح شده كه«اگر دروغ باشد» باز جواب از رجوع به بخش دوم سوال معلوم و پاسخ داده می شود كه دروغ نیست بلكه حقیقتی است از روز روشن تر و با ادله عقلیه و نقلیه ثابت شده است. (كه اجمالا بیان كردیم).

 اگر به سرانجام نرسد یعنی مرگ قبل از ظهور آقا شخص را بی نصیب كند، باید گفت كه حضرت عده ای اصحاب خاص دارد اگر آن شخص كه از دنیا رفته از افراد خاص و مقرب باشد زمان ظهور حضرت زنده می شود و به اصحاب آن حضرت ملحق می شود چون در احادیث آمده است در آن روز بهترین و پست ترین انسان ها زنده می شوند و اگر شخصی معمولی بوده باید گفت توفیق یاری حضرت را از دست داده است كه البته از ثواب انتظاری كه كشید بهره مند می شود كه «أفضل الأعمال انتظار الفرج».

                                                      مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج23، ص89.
2. شوری : 23.
3. مکیال المکارم، ج2، ص217.
4. در انتظار ققنوس، ص273.
5. سلیمان ابن ابراهیم، ینابیع المودة، ج2، ص499.
6. انعام : 165.
7. دهخدا، علی اکبر، لغت نامه، چاپ دانشگاه تهران، ج2، ص2963.

نوع مطلب : مهدویت، زمان ظهور امام زمان (علیه السلام)، 
برچسب ها : ضرورت اعتقاد به مهدویت و ظهور، آیات قرآن، ظهور امام زمان، شیعیان، اعتقادات خاص شیعه، شناخت امام، عشق و محبت،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:09 ب.ظ

Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:51 ب.ظ
You made some good points there. I checked on the internet to
learn more about the issue and found most people will go along with your
views on this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه