تبلیغات
راه روشن - عجب سری است در خلقت كه از خاك* چو برمی خاست آدم یا علی گفت
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

سؤال: بین برخی دوستان ما مشكلی در مورد شعر زیر وجود دارد:شعر به صورت زیر است:

 خدا با اسم اعظم یا علی گفت* ملك در اولین دم یا علی گفت* عجب سری است در خلقت كه از خاك* چو برمی خاست آدم یا علی گفت*عصا در دست موسی اژدها شد*كلیم آنجا مسلم یا علی گفت* مسیحا دم از آن گردید عیسی*كه در دامان مریم یا علی گفت* محمد در شب معراج برخاست* به قصد قرب اعظم یا علی گفت* ز لیلایی شنیدم یا علی گفت* به مجنونی رسیدم یا علی گفت* مگر این وادی دارالجنون است*كه هر دیوانه دیدم یا علی گفت* چمن با ریزش باران رحمت* دعایی كرد و او هم یا علی گفت* نسیمی غنچه ای را باز می كرد* به گوش غنچه كم كم یا علی گفت* علی را ضربتی كاری نمی شد*گمانم ابن ملجم یا علی گفت* مگر خیبر ز جایش كنده می شد* یقین آنجا علی هم یا علی گفت*

حال چند سوال:

1- بنده با این شعر كار ندارم، در واقع با معنایی كه این شعر دارد میرساند كار دارم،

آیا معنای این شعر از لحاظ تشیع صحیح است؟

2- آیا واقعا شب معراج خداوند با صدای علی (علیه السلام) با پیامبر صحبت كردند؟ و خدا با كلمه یاعلی بجای خداحافظ از پیامبر جدا شدند؟

3- در سایت زیر در مورد این مبحث پاسخ داده شده است،خواهشمند است با دقت تمام پاسخ كارشناسان را بررسی كنید و ببینید پاسخ كارشناسان صحیح است؟

4- برخی ها میگوند دنبال این مسائل نباشید، و فقط احكام را بچسبید و تمام، چون در این مباحث شبهه وجود دارد، ایا این مورد درست است؟ نباید در مورد این مسائل تحقیق كرد؟ خوب اگر این شعر را كه شاعر ایرانی سروده را بخوانیم و كفر باشد، پس گناه كار خواهیم بود، پس فتوای اینكه دنبال این موارد نباشید اشتباه است، موافقید؟

5- خواهشمند است از پاسخ اجمالی به این مورد خودداری كنید، با توجه به اینكه برخی ها فقط حضرت آیت الله خامنه ای را قبول دارند و كلیه علما را رد میكنند، بنابراین خواهشمند است كمك كنید تا پاسخ این مورد را ما در جمع دوستانمام بدانیم، و صرفا به اینكه دنبال نماز و روزه باشید و این مباحث شبهه دار را دنبال نكنید اكتفا نكنید

اگر همه این موارد رد است، پس دلیل اینكه مردم بجای خدانگهدار در وداع میگن یا علی پس چیست؟

ضمن تشكر از شما، خواهشمندم پاسخ این سوال را كمی با توجه بیشتر ارسال بفرمایید.

پاسخ :

در پاسخ لازم است به نکاتی اشاره نماییم:

الف. شعر صنعتی ادبی است پر از کنایه، ایهام، اشاره، مجاز و ...، به همین جهت نمی‌توان به راحتی در مورد معنای آن قضاوت کرد و درست به همین دلیل در مورد معنای شعر ضرب المثل «المعنی فی بطن الشاعر» رائج شده است.

در موضوع اعتقادات، ملاک در پذیرش، رد، بحث و مناظره و... منابع اصیل و از زبان متولیان اصلی آن مکتب، دین و... است؛ آنچه که برای ما به عنوان شیعه حجت است، به آن اعتقاد داریم و از آن دفاع می‌کنیم قرآن کریم و روایات معتبر از ائمه معصومین علیهم‌السلام است، حتی هر روایتی که منسوب به ائمه علیهم السلام باشد برای ما حجیت ندارد چه برسد به یک شعر، روایت باید ملاک های اعتبار را داشته باشد، مخالف با قرآن نباشد و...

البته این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که برخی اشعار ممکن است در باره اولیای الهی، غلو انگیز باشد و لذا نمی تواند مقیاس و میزان قضاوت قرار بگیرد و اساسا اشعار اگر از معصوم و یا بر گرفته از کلام قطعی و مستند او نباشد، نمی تواند زیر بنای عقاید قرار گیرد تا گفته شود که شیعه باید پاسخگو باشد.

ب. شکی نیست که ذکر و یاد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)، امیرالمومنین ولی الله اعظم حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) و ائمه اطهار، عبادت و از افضل قربات است[1] اما با توجه به اینکه شعر از اموری است که می توان از آن معانی و مصادیق گوناگون و احیانا متفاوت و حتی متضادی را اراده نمود و لذا معروف است که در شعر «المعنی فی بطن الشاعر» یعنی معنای شعر را که غالبا در ان از کنایه و اشارات و... استفاده می شود خود شاعر می داند.

بنا بر این، در اشعار فوق ممکن است در برخی از ابیات منظور از کلمه شریفه «علی» اسم مقدس خدای متعال باشد(مثلا ممکن است مقصود از یاعلی گفتن خدای متعال در این شعر آن است که چون نام علی یکی از نامهای الهی است(یاعلی ویا عظیم)واین نامها در متون دینی واسم اعظم آمده از این تشبیه استفاده شده است که خدا هم در میان سخنان خود از این نام استفاده کرده است وبصورت شعر گفته شده وسخنی استعاری وشعر گونه است) و در برخی منظور امیرالمومنین (علیه السلام ) باشد و شاعر برای جذابیت کلام و اشعارش به گونه ایهام و ابهام در هر مورد مصداق خاصی را اراده نموده که به ظاهر برای خواننده اشتباه آور و احیانا غلو انگیز به نظر می آید.

ج. در مساله معراج از پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله)سؤال شد، در شب معراج، خداوند با چه زبانى با شما سخن گفت؟ حضرت فرمود: با زبان [صداى]حضرت على(ع)و مى افزایند: به خداوند عرض كردم خدایا تو با من صحبت كردى یا حضرت على(ع) ؟ خداوند فرمود: من موجودى هستم نه مانند اشیا و موجودات دیگر، با مردم مقایسه نمى شوم. با صفات و ویژگى هاى اشیا توصیف نمى گردم. تو را از نورم و على(ع)را از نور تو آفریدم. از درون قلبت مطلع شدم. محبوب تر از على(ع)را نزدت نیافتم; پس با زبان حضرت على(ع)با تو صحبت كردم، تا قلبت مطمئن شود[2].

همانگونه که مشاهده می گردد در این حدیث شریف جریان سخن گفتن پروردگار عالم با حبیبش به صدای امیرالمومنین نقل شده و جالب اینکه پاسخ تشبیه و غلو هم داده شده است.

د. در محاورات و خدا حافظی های روز مره و رایج هم ممکن است منظور از ذکر شریف «یاعلی» نام خدای متعال باشد و ممکن است شخص از آن امیرالمومنین (علیه السلام) را ارده کند که در هردو صورت هیچ اشکالی ندارد چون همان گونه که در روایت آمده است هردو ذکر عبادت است.

                                                                              مرکز مطالعات حوزه علمیه قم.

[1] . : قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله و سلّم: ذكر اللّه عبادة و ذكری عبادة و ذكر علی عبادة، و ذكر الأئمة من ولدی عبادة(شیخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات‏، اعلمی، بیروت، 1425.)

[2] . فیض كاشانى، محسن، تفسیر صافى، ج 3، ص 177.

نوع مطلب : فضائل اهل بیت علیهم السلام، 
برچسب ها : عجب سری است در خلقت كه از خاك، مگر خیبر ز جایش كنده می شد، ذکر و یاد پیامبر اکرم، المعنی فی بطن الشاعر، معراج، پیامبر،
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 07:31 ب.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every
day. It will always be helpful to read articles from other authors and use something from other web sites.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه