تبلیغات
راه روشن - حضرت فاطمه معصومه، کریمه ی اهل بیت علیهم السلام
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

چرا حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ را كریمه اهل بیت می نامند؟

حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ كریمه اهل بیت ـ علیهم السلام ـ ، دختر امام هفتم حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ می باشد. امام موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ دختران زیادی داشته است.

 شیعه، حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ را افضل از سایر دختران آن حضرت می دانند. به عنوان نمونه «شیخ عباس قمی» در منتهی الآمال می نویسد: «... بر حسب آنچه به مارسیده افضل آنها،(1) سیده جلیله معظّمه فاطمه بنت امام موسی ـ علیه السلام ـ معروف به حضرت معصومه است.»(2)

حضرت فاطمه دختر امام موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ دارای القاب زیادی می باشد.(3) دو لقب مشهور آن حضرت «معصومه» و «كریمه اهل بیت» می باشد. در رابطه با لقب «كریمه اهل بیت» در كتاب «در حریم حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ» اینگونه آمده است كه: «در ایام محبوس بودن پدر بزرگوارش. حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ و در روزگار مسافرت برادرش حضرت رضا ـ علیه السلام ـ ، در دفاع از حریم ولایت و پاسداری از خط امامت، آنچنان نقش مؤثری ایفا نمود كه به «شفیعه روز محشر» و «كریمه اهل بیت پیامبر» اشتهار یافت.»(4) و در كتاب «فروغی از كوثر»، ذیل عنوان «كریمه اهل بیت» آمده است كه:

اولیاء الهی منشاء كرامات و عنایاتی بوده اند كه آثار یك عمر اخلاص و وارستگی آنهاست. از دیر زمان، آستانِ قدس فاطمی منشاء هزاران كرامت و عنایت ربّانی بوده است...»(5)

امّا به نظر می رسد، شهرت این لقب برای حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ به واسطه رؤیای صادقه ای است كه از مرحوم آیت الله سیدمحمود مرعشی نجفی (ره) نقل شده است. داستان به این صورت است كه: «مرحوم سیدمحمود مرعشی نجفی متوفای 1328 هـ بسیار علاقه مند بود كه به هر طریقی شده، محل قبر شریف حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهراء ـ سلام الله علیها ـ را بدست آورد، برای این مقصود، ختم مجرّبی انتخاب كرده، چهل شب به آن مداومت نمود تا شاید خداوند به طریقی او را از محل قبر شریف حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ آگاه فرماید. شب چهلم بعد از انجام ختم و توسل فراوان استراحت كرده در عالم رؤیا به محضر مقدس حضرت باقر یا حضر صادق ـ علیهما السلام ـ مشرف شد.(6)

امام ـ علیه السلام ـ به ایشان فرمود: «علیك بكریمة اهل البیت» «به دامن كریمه اهل بیت چنگ بزن» ایشان به تصور اینكه منظور امام ـ علیه السلام ـ از «كریمه اهل بیت» حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ است، عرضه داشت: «بلی قربانت گردم من نیز این ختم را برای همین گرفتم كه محل قبر شریف آن حضرت را به صورت دقیق تر بدانم و به زیارتش مشرف شوم. امام ـ علیه السلام ـ فرمودند: «منظور من قبر شریف حضرت معصومه در قم است.»

 مرحوم آیت الله سیدمحمود مرعشی نجفی هنگامی كه از خواب برخاست تصمیم گرفت كه رخت سفر ببندد و به قصد زیارت حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ رهسپار ایران شود.»(7) این جریان در كتاب «كریمه اهل بیت» نقل شده است مؤلف بعد از نقل این جریان در پاورقی كتابش اضافه می كند كه: «این داستان را مرحوم آیت الله مرعشی(8) چندین بار در ملاقاتهای اینجانب با ایشان از پدر بزرگوارشان نقل كردند و حقیر آن را بدون هیچ گونه تصرفی در اینجا آوردم.»(9)

این داستان در كتاب «حرم فاطمیون»(10) و همچنین در كتاب «حضرت معصومه، فاطمه دوم»(11) با اقتباس از كتاب «كریمه اهل بیت ـ علیهم السلام ـ» هم نقل شده است. آقای محمدی اشتهاردی بعد از نقل این داستان می نویسد: «اقتباس، از كتاب ارزشمند «كریمه اهل بیت ـ علیهم السلام ـ» صفحه 43-45»، سپس آقای محمدی اشتهاردی ادامه می دهد «ماجرای فوق را مرحوم آیت الله سید شهاب الدین مرعشی به طور مكرر برای افراد مختلف نقل كرده است. یكی از شاگردان آیت الله نجفی می گفت: ایشان در درس خود می فرمود: علت آمدن من به قم، همین مطلب بود.»(12) و در مورد رؤیای مذكور ایشان می نویسد: «با توجه به اینكه مرجع تقلیدی این رؤیا را از پدر مجتهدش نقل می كند و خواب دیدن امام معصوم ـ علیه السلام ـ ، دلیل بر صدق آن خواب است.»(13)

در پایان می توان نتیجه گرفت كه شهرت لقب «كریمه اهل بیت» برای حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ بعد از رؤیای صادقه ای است كه مرحوم آیت الله سیدمحمود مرعشی نجفی آن را نقل كرده است. انشاءالله خداوند توفیق زیارت، همراه با معرفت این بانوی بزرگوار را به همه عاشقان عنایت فرماید.

                                          منبع: مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. دختران امام موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ .
2. قمی، عباس، منتهی الامال، قم، انتشارات هجرت، چاپ پنجم، 1412 هـ ، ج2، ص 430.
3. در كتاب «انوار المشعشعین» به غیر از دو لقب «معصومه» و «كریمه اهل بیت» ده لقب دیگر در زیارتنامه ای، برای حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ نقل شده است. مراجعه شود به كتاب: مهدی پور، علی اكبر، كریمه اهل بیت، قم، نشر حاذق، چاپ اول، 1374، به نقل از انوار المشعشعین، ج 1، ص 211.
4. مهدی پور، علی اكبر، در حریم حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ ، انتشارات رسالت، چاپ دوم، 1417 هـ ، ص 11.
5. محمدبیگی، الیاس، فروغی از كوثر، قم، انتشارات زائر، چاپ دوم، 1379، ص 43.
6. مؤلف می نویسد: این تردید از مرعشی نجفی است مراجعه شود به مهدی پور، علی اكبر، كریمه اهل بیت، قم، نشر حاذق، چاپ اول، 1374، ص 43.
7. مهدی پور، علی اكبر، كریمه اهل بیت ـ علیها السلام ـ ، قم، نشر حاذق، چاپ 1، 1374، ص43.
8. مرعشی نجفی، سیدشهاب الدین، كه در كتابخانه بی نظیرش در قم مدفون می باشد.
9. مهدی پور، علی اكبر، پیشین، ص45.
10. شهاب، محمدعلی و باقری، حسن، حرم فاطمیون، قم، نشر نذیر، چاپ اول، 1381، ص40.
11. محمدی اشتهاردی، محمد، حضرت معصومه فاطمه دوم، قم، انتشارات علاقه، چاپ اول، 1375، ص138.
12. همان، ص140،
13. همان، ص141.

نوع مطلب : امام زادگان و بزرگان، 
برچسب ها : فاطمه معصومه، محل قبر شریف حضرت زهرا، آیت الله مرعشی، كریمه اهل بیت، شفیعه روز محشر، رؤیای صادقه، فاطمه زهراء،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 03:57 ب.ظ
Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I've really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing for your
rss feed and I am hoping you write again very soon!
دوشنبه 1 خرداد 1396 08:44 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site?
The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast offered bright clear idea
دوشنبه 28 فروردین 1396 05:44 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
I really hope to check out the same high-grade blog posts from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now ;)
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:10 ق.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to
know where u got this from. kudos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه