تبلیغات
راه روشن - ساختار حکومت جهانی حضرت مهدی علیه السلام
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

ساختار نظامی، سیاسی،اجتماعی واقتصادی حكومت امام زمان (ع) چگونه است؟

هر انقلابی وقتی به نتیجه میرسد احتیاج به یك ساختار منظم حكومتی در تمام جنبه های خود دارد. هیچ انقلاب و حكومتی بدون این ساختار نمیتواند برای مدّت زیادی دوام آورد. انقلاب جهانی حضرت مهدی (علیه السلام) كه مهم ترین ، وسیع ترین و عمیق ترین انقلاب های جهانی است و مربوط به همه جهان است از این قانون، مستثنی نمیباشد. در حكومت امام زمان (علیه السلام) علم و صنعت، عدالت، اخلاق، فكر و اندیشه،‌كشاورزی و دامداری و بطور كلی اقتصاد و... در همه زمینه ها به اوج خود میرسد و عالی ترین تمدن صحیح بشری و حكومت جهانی براساس عدالت، برقرار میشود.
روشن است كه چنین حكومتی، در تمام شؤون خود برای برقراری و دوام احتیاج به مردان كارآزموده و باتقوا دارد. در حدیثی امام صادق ( علیه السّلام ) بعد از بیان تعداد اصحاب آن حضرت از شهرهای مختلف چنین میفرمایند:

«... ابوبصیر میگوید: فدای شما شوم آیا در زمین غیر از این تعداد مؤمن یافت نمی شود؟ حضرت می فرمایند: یافت میشوند لكن اینها كسانی هستند كه بزرگان و حاكمان و فقهای حكومت را تشكیل میدهند»(1) .

 در حدیثی دیگر از وزرای دولت كریمه حضرت نام برده می شود»(2) . در احادیث زیادی از عدالت، شجاعت، زیركی و... تعداد یاران حضرت كه در بعضی از روایات سیصد و سیزده نفر ذكر شده اند (به تعداد اصحاب پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) درجنگ بدر) اشاره می شود.(3) امام ( علیه السّلام ) به وسیله چنین یارانی در تمام زمینه ها حكومت اسلام را تكمیل میكند. چنانكه در روایاتی از امام صادق ( علیه السّلام ) میخوانیم كه «روش امام مهدی (علیه السلام) همان روش پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) میباشد. روشهای باطل قبل را ویران میكند چنانكه پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) چنین كرد و اسلام را نوسازی كرده و تكمیل می نماید».(4)

در اینجا به بعضی از تحوّلات ایجاد شده در حكومت امام مهدی (علیه السلام) و نوع حكومت اسلامی و ساختار سیاسی ، اجتماعی آن حضرت بطور خلاصه اشاره میكنیم:

1. تحوّل تربیتی و اخلاقی: بدون شك برای پیشرفت هر نوع حكومتی بخصوص حكومتهای الهی، تربیت و اخلاق از مهم ترین جنبه های آن میباشد. در پرتو حكومت حضرت مهدی (علیه السلام) مغزها و اندیشه ها شكوفا می شوند و بدین وسیله رذایل اخلاقی و كوتهبینیها كه منشا بسیاری از درگیری های سیاسی ، اجتماعی است از بین میرود. امام باقر ( علیه السّلام ) میفرمایند: «چون قائم، قیام كند، دست خود را بر سر بندگان می گذارد و عقول آنها را متمركز ساخته و اخلاقشان را به كمال میرساند».(5) و در حدیثی دیگر میفرمایند: «در دولت مهدی (علیه السلام) به همه مردم حكمت و علم بیاموزند»(6)

2. سیره سیاسی ، اجتماعی: یكی از اهداف تمام پیامبران(علیهم السلام) و مصلحان بزرگ الهی برقراری «عدالت» در جوامع بشری بوده است. در انقلاب جهانی حضرت مهدی (علیه السلام) بیش از هر چیز دیگری روی این موضوع تكیه شده است. تا جایی كه امام علی ( علیه السّلام ) وقتی از عدالت سخن می گوید می فرماید: «... مهدی (ع) به شما نشان خواهد داد كه سیرت عادلانه چگونه است»(7) امام مهدی ( علیه السّلام ) با حكومت خود «زمین را سراسر پر از قسط و عدل می كند»(8) و «عدالت را همچنان كه سرما و گرما وارد خانه ها میشود وارد خانه های مردمان میكند».(9)

امام صادق ـ علیه السّلام ـ حكومت امام مهدی (ع) را نمونه كامل حكومتها میشمارد كه از نظر اجتماعی در بالاترین مرتبه قرار میگیرد زیرا در این حكومت، «روابط نامشروع، مشروبات الكلی و رباخواری از بین میرود، مردم به عبادت و اطاعت روی میآورند، امانت ها را به خوبی رعایت میكنند، مردم شرور نابود میشوند، افراد صالح باقی می مانند»(10) و «جاده های اصلی را توسعه میدهد، هر مسجدی كه بر سر راه باشد تخریب میكند (برای راحتی مردم)، بالكنها را میشكند،‌ پنجره هایی را كه به كوچه باز شود، میبندد، فاضلاب و ناودان هایی كه به كوچه ها باشد بسته می شود».(11) پس به طور یقین در چنین حكومتی «ساكنان آسمان و زمین از او راضی هستند (زیرا) او سرمایه ها را به طور صحیح تقسیم میكند»(12) و «اموال را میان مردم چنان به تساوی تقسیم میكند كه دیگر نیازمندی یافت نمی شود تا به او زكات پرداخت شود»(13) در چنین زمانی و با چنین دولتی «هر دولت باطلی از بین میرود»(14) و «در آن روز حكومتی، جز حكومت اسلامی نخواهد بود».(15)

3.تحوّل اقتصادی: دانشمندان و بزرگان عقیده دارند كه حكومتی موفق است كه در تمام زمینه ها و از جمله زمینه اقتصادی، به تمام مردم توجّه كند و زمینه شكوفایی مردم را فراهم آورد. در حكومت جهانی حضرت مهدی (ع) به این جنبه نیز توجّه خاصی مبذول می شود تا جایی كه در احادیث پیامبر اكرم ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) و ائمه اطهار ( علیهم السّلام ) میخوانیم كه:

«در آن زمان، امت من چنان از نعمت برخوردار شوند كه هرگز امتی آنچنان از نعمت برخوردار نشده باشند،‌ سرتاسر زمین محصول دهد و...»(16) در دولت و حكومت حضرت مهدی (ع) در مسائل اقتصادی به سود عامّه مردم نگریسته میشود پس «در دولت آن حضرت رباخواری از بین می رود»(17) زیرا رباخواری باعث تضعیف جامعه از نظر اقتصادی میشود و در دولت كریمه آن حضرت «زمین به وسیله آن حضرت آباد و خرّم و سرسبز می گردد».(18)
تمام معادن و گنج های زیر زمینی در حكومت او آشكار و استخراج می شود و در روی زمین مخروبه ای نمی ماند، مگر آنكه به وسیله آن حضرت آباد می شود»
(19) . در اجرایی عدالت اقتصادی چنان عمل می كند كه «اموال را میان مردم چنان به تساوی قسمت می كند كه دیگر نیازمندی یافت نمی شود تا به او زكات دهد».(20)

4. از نظر قضایی نیز حكومت حضرت مهدی (ع) در اعلی مرتبه قرار میگیرد و «او بین مردم مانند داود قضاوت میكند»(21) و با آشنایی به تمام ادیان الهی، تمام ملل از عدالت آن حضرت برخوردار می شوند تا جایی كه «... بین اهل تورات با تورات و بین اهل انجیل با انجیل و بین اهل زبور با زبور و بین اهل قرآن با قرآن قضاوت خواهد كرد.»(22)

5. از بُعد حكومتی و مدیریتی آن حضرت «در میان مردم با سیره رسول اكرم ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) رفتار میكند»(23) و «بخشنده ای است كه مال را به وفور می بخشد، بر كارگزاران و مسئولان دولت خویش بسیار سخت میگیرد و بر بینوایان بسیار مهربان و رؤوف می باشد»(24) ولی برای رسیدگی به وضع مردم و گسترش عدالت «یارانش را در همه شهرها پراكنده میكند و به آنها دستور میدهد كه عدل و احسان را شیوه خود سازند»(25) حضرت مهدی (ع) «دقیقاً فرمان خدا را اجرا میكند و با كسی حساب خویشاوندی ندارد و خداوند به وسیله او درهای حق و حقیقت را بگشاید و درهای باطل را ببندد»(26) آن حضرت برای رسیدن به اهداف خود با «وزیران خود كه همگی از عجم» هستند امّا به عربی سخن میگویند و خالص ترین و برترین وزیران هستند،(27) مشورت میكند».(28)

6. سیره فردی حضرت مهدی (ع) به عنوان رهبر انقلاب جهانی: شیوه زندگی فردی امام مهدی (ع) همچون زندگی اجداد بزرگوارش پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) و علی ( علیه السّلام ) ساده و مختصر میباشد تا جایی كه امام رضا ( علیه السّلام ) درباره وضع ظاهری آن حضرت میفرمایند:

«لباس قائم ( علیه السّلام ) جز پارچه ای خشن و غذای او جز غذایی ساده نمی باشد»(29) زندگی آن حضرت فرقی با عموم مردم ندارد «جامه ای مثل آنها می پوشد، مركبی همانند مركب آنها سوار می شود»(30) در حالی كه با همین سادگی «آنچه از كتاب و سنت متروك مانده به وسیله او زنده می شود»(31) و «خداوند به وسیله او بدعتها را نابود می سازد و گمراهی ها را از بین می برد و سنت ها را زنده می كند»(32) و امتیازات و تبعیض های نژادی و طبقاتی را از بین میبرد. به امید آن روز و آن عصر و آن دولت كریمه «اللهم انا نرعب الیك فی دولة كریمه تعزّبها الاسلام و اهله و تذلّ بها النفاق و اهله».(33)

                                                   منبع: مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، انتشارات مؤسسه حضرت معصومه ( س ) ،‌1421ق، ص 612.
2. همان ، حدیث 5.
3. به كتاب منتخبالاثر، فصل هشتم، ص 611 - 614 رجوع شود.
4. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 352.
5. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 336.
6. همان ، ج 52، ص 352.
7. نهجالبلاغه امام علی ( ع ) ، خطبه 138.
8. طوسی، الغیبة، (حدیث از امام صادق( ع) ص 32.
9. محمد باقر مجلسی، همان، (از امام صادق (ع) ج 52، ص 362.
10. صافی گلپایگانی، منتخبالاثر، (حدیث از امام صادق (ع) ص 474.
11. طوسی، همان، ص 283، وکلینی، الكافی،(از امام صادق (ع)، ج 3، ص 368.
12. محمد باقر مجلسی، همان، ج 51، ص 81و صافی گلپایگانی، منتخبالاثر،(از نبی اکرم(ص)، ص 147.
13. محمد باقر مجلسی، همان،(از امام باقر(ع)، ج 52، ص390 .
14. کلینی، الكافی، (از امام باقر (ع)، ج 8، ص 278.
15. سید بن طاووس، الملاحم و الفتن، ص 66.
16. سنن ابن ماجه، تحقیق: فؤاد عبدالباقی، ج 2، ص 1366و محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 51، ص 88.
17. صافی گلپایگانی، منتخبالاثر،( از امام صادق(ع)، ص 474.
18. همان ، (از امام باقر (ع ـ) ص 157.
19. صافی گلپایگانی، همان، ص 482.
20. محمد باقرمجلسی، همان،(از امام باقر (ع)، ج 52، ص 390.
21. همان ، جلد 52، ص 338 (از (ع).
22. نعمانی، الغیبة، ص 125 (به نقل از تاریخ ما بعد الظهور، سید محمد صدر،(امام باقر(ع)، ص 850 .
23. طوسی، الغیبة، ص 377و محمد باقر مجلسی، همان، ج 52، ص 354، (از امام صادق ( ع).
24. سید بن طاوس، الملاحم و الفتن،(از امام صادق (ع)، ص 137.
25. الامام المهدی، ص 271، (بنقل از پیدای پنهان، پورسید آقایی، ص 53).
26. همان ، ص 53.
27. پورسید آقایی، پیدای پنهان،قم، انتشارتی حضور، ص 54.
28. همان ، ص 54.
29. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ‌ج 52، ص 354.
30. صافی گلپایگانی، منتخبالاثر، ص 469.
31. نهجالبلاغه، خطبه 138.
32. کلینی، الكافی، ج 1، ص 412، (پیامبر (ص).
33. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، تهران، شركت سهامی طبع كتاب ،‌ص 35، دعای افتتاح.

نوع مطلب : مهدویت، سیره امام زمان علیه السلام، 
برچسب ها : ساختار حکومت جهانی حضرت مهدی، انقلاب های جهانی، نوع حكومت اسلامی و ساختار سیاسی، بُعد حكومتی و مدیریتی، تبعیض های نژادی و طبقاتی، مرکز مطالعات حوزه علمیه قم، لباس قائم،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:09 ب.ظ

Hello there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks
شنبه 25 شهریور 1396 11:48 ب.ظ
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's
the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
جمعه 30 تیر 1396 12:45 ب.ظ
Tremendous issues here. I'm very satisfied to see your
post. Thanks a lot and I am looking forward to contact you.
Will you kindly drop me a e-mail?
سه شنبه 29 فروردین 1396 06:24 ق.ظ
Good post. I certainly love this site. Keep it up!
شنبه 19 فروردین 1396 10:22 ب.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same
subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Great blog by the
way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه