تبلیغات
راه روشن - عدالت در نظام و حکومت جهانی مهدوی
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

عدالت مهدوی كه در روایات آمده و از اهداف حكومت حضرت بیان شده است به چه صورت خواهد بود؟

عدالت یعنی قرارگرفتن هر چیزی در جای خود و رسیدن هر كس به حق خود و ضایع نشدن حقوق همه موجودات ذی حقوق.

 حكومت عدل و برپایی قسط و داد آرزوی دیرینه انسان های جهان است. تحقق عدالت مأموریت عام همه انبیاء و انسان های صالح است.

 قرآن كریم عدالت را در راس مأموریت پیامبران و پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ قرار داده و می فرماید: بگو من مأمور به اجرای عدالت هستم قل امر ربی بالقسط(1) و به همه مؤمنین می فرماید: همگی برای استقرار عدالت قیام كنید.

 اهمیت عدالت بدین جهت است كه تمامی امور وابسته به این اصل مهم و حیاتی است و لذا پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرماید: «بالعدل قامت السماوات و الارض».(2) یعنی پایه های نظام عالم بر مبنای عدالت استقرار می یابد اعم از نظام تكوین و نظام تشریع و زندگی اجتماعی انسان ها. امام باقر ـ علیه السلام ـ در تأویل آیه «اعلموا ان الله یحی الارض بعد موتها»(3) می فرماید: «یحییها بالقائم فیعدل فیها فیحیی الارض بالعدل بعد موتها بالظلم»(4) خداوند زمین مرده از حاكمیت ظلم و جور را، به وسیله ظهور قائم ما و حاكمیت عدالت بر جهان، احیا خواهد نمود. بنابراین صلاح و فساد نظام تكوین با نظام تشریع، پیوند دارد و عدالت اساس حیات و بقا و پویایی نظام عالم است. مخصوصاً در عرصه زندگی اجتماعی و انسانی.

 شهید مطهری می نویسد: «عدالت عبارت است از این كه استحقاق و حقی كه هر بشری به موجب خلقت خودش و به موجب كار و فعالیتش به دست آورده است، به او داده شود و نقطه مقابل آن ظلم است كه آن چه را كه فرد استحقاق دارد به او ندهد و یا از او بگیرد"(5). در كلام امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ نیز آمده است كه «العدل یضع الامور مواضعها»"(6) یعنی عدالت، هركاری را در جایگاه مناسب آن قرار می دهد.

 بر اساس روایات متعدد، عدالت از مهمترین اهداف حكومت امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ است.
رابطه عدالت و امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ

 حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ و شهرت بارز حكومت حضرت مهدی و ویژگی مهم آن به برپایی عدالت در روی زمین است. به نحوی كه حضرت به این نام شناخته می شود و در روایات و ادعیه نیز از حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ به عنوان «العدل المشتهر» و یا «العدل المنتظر» یاد شده است. نظیر آنچه در زیارت حضرت صاحب ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ آمده است «السلام علی القائم المنتظر و العدل المشتهر»(7) و نیز در جای دیگر آمده است كه «... و اتقرب الیك بالامام العدل المنتظر المهدی»(8) و مشابه آن. این توضیحات به خاطر این است كه میان تحقق عدالت و ظهور حكومت عدل جهانی مهدوی، یك تلازم حتمی وجود دارد كه در هیچ مقطعی از تاریخ این امر با این گستردگی و عمق، وجود نداشته است و لذا بشریت در طول تاریخ به انتظار چنین روزی نشسته اند و انبیاء گذشته همگی مردم را بدان بشارت داده اند.

 امام رضا ـ علیه السلام ـ می فرماید: «مهدی كسی است كه هنگام ظهورش زمین و زمان در پرتو حكومت عدل او نورانی می گردد و هیچ كس بر دیگری ظلم روا نمی دارد».(9)

گستره عدالت در حكومت امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ :

چنانچه در آیات قرآن و روایات آمده است حكومت مهدوی فراگیر و جهانی است كه همه قلمروهای جغرافیای را شامل می شود. خداوند در سوره نور می فرماید: ... یستخلفنهم فی الارض(10) یعنی دین اسلام در عصر ظهور فراگیر خواهد شد. در روایات نیز به طور متواتر نقل شده است كه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف - جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود: «یملأ الارض قسطاً و عدلا كما ملئت ظلماً وجورا»(11).

در برخی روایات آمده است: «یملأ الارض قسطاً و عدلاً و نوراً»(12). یعنی او كسی است كه در سایه دولت كریمه او نه تنها زمین از عدل و داد پر خواهد شد بلكه این عدالت فراگیر جهان را با معنویت و نور الهی روشن خواهد كرد. از نظر افراد و اشخاص نیز، عدالت مهدی همه گیر و همگانی است حضرت همه افراد جامعه اعم از افراد صالح و نیكوكار و افراد ناصالح، را از عدالت بهره مند خواهد نمود و هیچ قشری در هیچ سطحی، از چتر حمایت عدالت مهدوی، خارج نخواهند بود. «یعدل فی خلق الرحمان البر منهم و الفاجر».(13)

 چون حضرت مهدی مظهر رحمانیت خداوند است، همه افراد جامعه افراد فاجر و فاسق نیز، از سفره عدالت مهدوی بهره مند می باشند. در روایت دیگر آمده است: «اذا قام القائم العدل، وسع عدله...».(14) وقتی كه برپا كننده عدالت قیام كند وسعت عدالت و رحمت او همه افراد نیكوكار و بدكار را شامل می شود.

پیامدهای عدالت مهدوی

گرچه دریافت عمومی از كلمه عدالت، بیشتر اقتصادی و قضائی، و امثال آنها است كه بیشتر به داوری قضاوت و كارهای اجرایی حاكمان، نسبت به امور مردم مربوط است.

 اما گستره مفهوم عدالت در حكومت مهدوی وسیع تر از این مسائل است.

 در جامعه مهدوی، عدالت در همه عرصه های حیات فردی و اجتماعی، بروز و ظهور دارد و آثار و پیامدهای مبارك آن در حوزه های امنیتی، رفاهی، قضائی، فرهنگی، علمی و غیره آشكار می باشد. روایات زیادی در این زمینه وارد شده است كه در این جا به چند نمونه اشاره می گردد:

1. امنیت عمومی

 در پرتو حكومت عدل امام مهدی- عجلی الله تعالی فرجه الشریف -، جامعه از امنیتی برخوردار می گردد كه حتی زن جوان بدون هیچ هراسی مسافرت می كند بدون اینكه خطری او را تهدید كند: «لا یهیجها سبع ولاتخافه»(15). یعنی از درندگان (خطرات درندگان وحش و یا انسان های درنده و دزد) و هجوم آنان نمی ترسند و نگران نیز نمی باشند. در قرآن نیز آمده است: لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا(16)

2. رفاه و آسایش عمومی

 در عصر حاكمیت دولت مهدوی، عموم افراد جامعه از نظر رفاهی تأمین می شوند به گونه ای كه فقر به كلی برچیده شود. چنان كه پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرماید: «یتنعم امتی فی زمانه نعیما لا یتنعموا مثله قط البر و الفاجر»(17). امت من در زمان ظهور مهدی چنان از نعمت های الهی بهره مند می شوند كه مانند آن را ندیده اند. امام صادق ـ علیه السلام ـ نیز می فرماید: «ویسوی بین الناس حتی لاتری محتاجاً الی الزكاة»(18) .مهدی چنان میان مردم عدالت و مساوات را حاكم می گرداند كه محتاج و فقیری برای اخذ زكات یافت نمی شود. مردم همه از الطاف حضرت سیراب می شوند:«فیعطی شیئا لم یعطه احد قبله»(19). در زمان استقرار حكومت مهدی هیچ نقطه ای از زمین باقی نمی ماند مگر اینكه آباد می شود و گنج های نهفته خود را در اختیار بشر قرار می دهد. در جای دیگر می فرماید: «تجمع الیه اموال الدنیا من بطن الارض و ظهره»(20).

اموال و ثروت های زیرزمینی و روی زمینی در اختیار حضرت قرار می گیرد. همچنین پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرماید: «یظهر الله له كنوز الارض و ما فیها»(21). خداوند همه ذخیره های زیرزمینی و معادن را ظاهر می نماید. همه هستی به استقبال حكومت عدالت محور مهدی می رود.

3. رشد علم و فرهنگ

در پرتو نظام عدل گستر مهدوی، مردم از نظر آگاهی، تربیت و فرهنگ، به رشد فوق العاده دست می یابند. امام باقر ـ علیه السلام ـ می فرماید: «اذا قام قائمنا وضع یده علی رئوس العباد فجمع به عقولهم واكمل به احلامهم.(22) وقتی قائم ما ظهور كند در سایه عنایت او افكار و اندیشه ها به حدی از رشد و كمال می رسد كه منزلت امام را دریابند».

                                              منبع: مرکز مطالعات حوزه علمیه قم.


پاورقی:

1. سوره اعراف، آیه 29.
2. مطهری، مرتضی، سیری در سیره ائمه اطهار- علیهم السلام،، قم، انتشارات صدرا، ص259.
3. سوره مائده ، آیه 8.
4. فیض كاشانی، محسن، تفسیر الصافی، قم، مؤسسه الهادی، چاپ دوم، 1416ق، ج5، ص106.
5. سوره حدید ، آیه 17.
6. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر
علیه السلام -، قم، نشر زائر، ص478، ح1.
7. قمی، عباس، مفاتیح الجنان، ترجمه موسوی دامغانی، تهران، انتشارات فیض كاشانی، چاپ پنجم، 1376ش، ص871.
8. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، مؤسسه الوفاء، چاپ دوم، 1403ق، ج92، ص1983-2737.
9. همان، ج52، ص224.
10. سوره نور ، آیه 55.
11. مجلسی، پیشین، ج52، ص339.
12. طبرسی، احمد بن علی، الاحتجاج، ج2، ص290.
13. مجلسی، پیشین، ج51، ص29.
14. مجلسی، همان، ج27، ص90.
15. صدوق، محمد بن علی،الخصال، تحقیق غفاری، علی اكبر ، قم، موسسه نشر اسلامی، ص626.
16. سوره نور،آیه 55.
17. مجلسی، پیشین، ج51، ص88.
18. همان، ج52، ص390.
19. صدوق، محمد بن علی، كمال الدین و تمام النعمه، تحقق غفاری، علی اكبر ، قم، موسسه انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، 1405ق، ص331.
20. صدوق، محمد بن علی، علل الشرایع، قم، مكتبه الحیدریه، 1386ق، ج1، ص161.
21. صدوق، كمال الدین و تمام النعمه، ص394.
22. مجلسی، پیشین، ج52، ص336.

نوع مطلب : مهدویت، عصر ظهور، 
برچسب ها : اهمیت عدالت، زندگی اجتماعی، العدل المشتهر، امنیت عمومی، رشد علم و فرهنگ، ثروت های زیرزمینی، عدالت در نظام و حکومت جهانی،
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 03:11 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it
;) I will revisit once again since I saved as a favorite
it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.
سه شنبه 29 فروردین 1396 10:04 ب.ظ
If you are going for finest contents like me, only go to see this site all the time because it presents
quality contents, thanks
یکشنبه 17 مرداد 1395 10:25 ب.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ


نرم افزار ارسال انبوه نظر تبلیغاتی به میهن بلاگ

http://KingAds.ir
چهارشنبه 13 مرداد 1395 12:53 ب.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

www.digiaghahi.ir
درج آگهی رایگان

پاپ آپ
http://popmax.ir
سه شنبه 12 مرداد 1395 08:14 ب.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

www.digiaghahi.ir
درج آگهی رایگان
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiعلیکم السلام.ممنون.
دوشنبه 11 مرداد 1395 04:33 ب.ظ
سلامی به شیرینی دلتون میشه خواهش کنم به سایت ما هم سر بزنید واقعا دمتون گرررررم مرسیییییییی از لطفتون
مبارک ربانی Rabbani Oruzganiممنون. چشم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه