تبلیغات
راه روشن - 25 شوال سالروز شهادت مظلومانه رئیس مذهب حقه امامیه حضرت صادق علیه السلام به محضر امام زمان ارواحنا فداه تسلیت باد.
 
راه روشن
السلام علیک یا فاطمة الزهرا ایتهاالصدیقة الشهیده
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم .
الحمدلله رب العالمین . والصلوة والسلام علی رسول رب العالمین و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما علی الموجود الموعود منهم . ولعنة الله علی اعداء الله.
این وبلاگ در راستای روشنگری و طرح مطالب و حقایق و به دور از هرگونه تعصب و بی انصافی به انگیزه دست یابی حق جویان و حقیقت طلبان به واقعیت های ناب ، طراحی و راه اندازی شده است و علاوه بر نوشته های نویسنده وبلاگ سعی بر این است که بهترین مطالب و مقالات را از سایت ها و وبلاگ ها از نویسندگان متعهد و آگاه جمع آوری و با حفظ امانت به خوانندگان ارجمند تقدیم نماید، و از هرگونه نظر و نقادی منصفانه استقبال می نماید. ونقل مطالب از این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

مدیر وبلاگ : مبارک ربانی Rabbani Oruzgani
مطالب اخیر

لطفاً جریان شهادت امام صادق ـ علیه السّلام ـ را به طور مفصّل توضیح دهید؟

وقتی منصور دوانقی در سال 136 هجری به خلافت رسید و حكومت خود را تثبیت كرد، دوران اختناق شدید بر شیعیان شروع شد وی قصد داشت كه همه شخصیت های برجسته خاندان علی ـ علیه السّلام ـ را از سر راه خود بردارد به همین خاطر، بارها امام صادق ـ علیه السّلام ـ را بحضور طلبیده و او را مورد بازجوئی قرار داد. تا اینكه بالاخره در سال 148 هـ ق بوسیله عامل خود در مدینه آن امام را مسموم و به شهادت رسانید.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ در سال 114 به امامت رسید. دوران امامت آن حضرت مصادف بود با اواخر حكومت امویان كه در سال 132 به عمر آن پایان داده شد و اوایل حكومت عباسیان كه از این تاریخ شروع شد.
در میان ائمه اطهار ـ علیهم السّلام ـ عصر امام صادق ـ علیه السّلام ـ منحصر بفرد بوده. زیرا آن دوره از نظر سیاسی، دوران ضعف حكومت بنیامیه و قدرت بنی عباس بوده است با قدرت گرفتن بنی عباس، آنها از وجود مبارك امام صادق ـ علیه السّلام ـ بیمناك بودند و در صدد شهادت آن حضرت برآمدند. هنگامی كه ابوالعباس (اولین خلیفه عباسی) از دنیا رفت برادرش منصور دوانقی كه مردی ستمگر و خونریز بود به مقام خلافت رسید.

پس از اینكه به مقام خلافت رسید از كثرت شیعیان و پیروان امام صادق ـ علیه السّلام ـ اطلاع یافت. منصور بخوبی میدانست كه پیشوای ششم شیعیان، مركز ثقل مبارزات اسلامی، به شمار می روند، لذا چندین مرتبه تصمیم به قتل آن حضرت می گیرد ولی هربار بنابه عللی از قتل آن حضرت منصرف می شود. وی همواره از فعالیت امام صادق ـ علیه السّلام ـ سخت نگران بود. محبوبیت عمومی و عظمت علمی امام ـ علیه السّلام ـ بر این بیم و نگرانی می افزود.(1) بعلاوه منصور شیعیان را نیز در مدینه به شدّت تحت كنترل و مراقبت قرار داده بود به طوری كه در مدینه جاسوسانی داشت كه گزارش آنها را به او می دادند و كسانی را كه با امام صادق ـ علیه السّلام ـ رفت و آمد داشتند، گردن می زدند».(2) امام ـ علیه السّلام ـ نیز یاران خود را از همكاری با دربار خلافت منع میكرد تا كمكی به ستمگران نشود. لذا می فرمود: «من دوست ندارم كه برای آنها (بنی عباس) گرهی بزنم یا درِ مشكی را ببندم، هر چند در برابر آن پول بسیاری بدهند. زیرا كسانی كه به ستمگران كمك كنند در روز قیامت در سراپردهای از آتش قرار داده می شوند تا خدا میان بندگان خود حكم كند.»(3) «روزی منصور دوانقی به امام صادق ـ علیه السّلام ـ نوشت: چرا مانند دیگران نزد ما نمیآیی؟ امام در پاسخ نوشت: ما (از لحاظ دنیوی) چیزی نداریم كه برای آن از تو بیمناك باشیم و تو نیز از جهات اُخروی چیزی نداری كه به خاطر آن به تو امیدوار گردیم و... منصور نوشت: بیایید ما را نصیحت كنید. امام پاسخ داد: اگر كسی اهل دنیا باشد تو را نصیحت نمی كند واگر هم اهل آخرت باشد نزد تو نمی آید».(4)

به همین علّت، منصور دوانقی به تكریم و احترام دیگران پرداخت تا امام را تحقیر كند. «سخنگوی بنی عباس در شهر مدینه اعلام كرد كه: جز مالك بن انس و ابن ابی ذئب كسی حق ندارد در مسائل اسلامی فتوا بدهد».(5) این جریان حكومت وقت با تمام امكانات خود به طرفداری از مالك و ترویج و تبلیغ وی پرداخت تا از این رهگذر، مردم را از مكتب امام صادق ـ علیه السّلام ـ دور كند. روزی منصور به مالك گفت: اگر زنده بمانم فتاوای تو را مثل قرآن نوشته به تمام شهرها خواهم فرستاد و مردم را وادار خواهم كرد به آنها عمل كنند».(6) میتوانیم بگوییم كه دوران منصور یكی از پر اختناق ترین دوره های تاریخ اسلام بود و امام صادق ـ علیه السّلام ـ ده سال از اواخر عمر خود را در چنین دورانی سپری ساخت، منصور بعد از اینكه متوجه شد كه نمی تواند از نظر علمی و شخصیتی امام صادق ـ علیه السّلام ـ را مغلوب سازد به فكر حذف و شهادت آن حضرت افتاد، تا اینكه بعد از چندین مرتبه كه شبانه به منزل آن حضرت یورش بردند و در دل شب از منزل بیرون كشیدند و به تبعید مجبور ساختند، بالاخره در سال 148 (بیست و پنجم شوال) بوسیله سمّ آن امام بزرگوار را مسموم و به شهادت رسانیدند».(7)

مرحوم مطفر در كتاب الامام الصادق ـ علیه السّلام ـ بعد از بیان شهادت آن حضرت در سال 148 هـ ق میگوید: «تمام نویسندگان شیعه بر این عقیده میباشند كه منصور توسط عامل خود در مدینه بوسیله سمّ آن حضرت را به شهادت رسانید و علاوه برتمام موّرخین، و نویسندگان شیعه عدّه ای از بزرگان اهل سنت نیز شهادت آن حضرت را بوسیله سمّ میدانند از جمله آنها صاحب كتاب «نورالابصار»(8) «تذكرة الخواص» و «الصواعق المحرقه» و... را میتوان نام برد».(9) (بعلاوه مسعودی در مروج الذهب جلد 2، ص 212، ابن الصباغ مالكی در الفصول المهمه ص 120 و... به موضوع مسموم شدن امام صادق ـ علیه السّلام ـ اشاره كرده اند).

                                                 منبع: مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. علامه محمد باقر مجلسی بحارالانوارچاپ دوم ،بیروت،دارالوفا،1403، ج47، ص162ـ212. فصل مستقلی را به برخوردهای میان امام صادق ـ علیه السّلام ـ و منصور اختصاص داده است
2. طوسی، اختیار معرفة الرجال (معروف به رجال)، تحقیق، حسن مصطفوی، مشهد، دانشگاه مشهد، ص 282.
3. شیخ محمد بن حسن الحر العاملی، وسائل الشیعه، بیروت، داراحیاء التراث العربی، ج12، ص129.
4. مجلسی، بحارالانوار،پیشین، ج47، ص184.
5. ابن خلكان. وفیات الاعیان، تحقیق: دكتر احسان عباس، قم، منشورات الرضی، چاپ 2، ج4، ص135.
6. ذهبی، شمسالدین محمد، تذكرة الحفاظ، بیروت، داراحیاء التراث العربی، ج1، ص212.
7. عقیقی بخشایشی، دورنمائی از زندگانی امام جعفر صادق ـ علیه السّلام ـ ، انتشارات نسل جوان، ص 309.
8. نورالابصار، شبلنجی، ص 144، ابن حجر هیثمی مكی در الصواعق المحرقه، ص 120.
9. مطفری، محمدحسین، الامام صادق ـ علیه السّلام ـ النجف، انتشارات حیدریه، ج2، ص112.

نوع مطلب : امام صادق علیه السلام، 
برچسب ها : امام زمان، رئیس مذهب، مذهب حقه امامیه، شهادت امام صادق، عصر امام صادق، بنی عباس،
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 06:37 ق.ظ
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is important and all. But imagine if you added some great images or videos to give your posts
more, "pop"! Your content is excellent but with images and videos, this blog could definitely be one of
the best in its niche. Good blog!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 03:13 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post
was great. I do not know who you are but definitely you're
going to a famous blogger if you aren't already ;
) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه